Centrum Polsko-Rosyjskie – na czym polega nasza współpraca?

4

Stosunki polsko-rosyjskie bywają różne. Trudna historia oraz zawiłości polityczne sprawiły, że nasze relacje nie należą do najłatwiejszych. Wśród Polaków można znaleźć zarówno optymistów, jak i sceptyków. Są osoby, które uważają, że Rosja jest dla nas idealnym partnerem gospodarczym. Według nich powinniśmy pielęgnować wspólne relacje i przestać ślepo patrzeć na Zachód. W kraju łatwo znaleźć zupełne przeciwieństwo tych założeń. Szczególnie, że panuje moda na promowanie antyrosyjskich postaw.

Duży wpływ na to miały katastrofa smoleńska, działania na Ukrainie, aneksja Krymu, a także embargo na żywność. Wspólne relacje są szorstkie i kończą się na dyplomacji. W celu poprawy negatywnego nastawienia powstają stowarzyszenia i instytucje, a wśród nich się Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Czym zajmuje się Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia?

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (CPRDiP) to organizacja rządowa, powołaną na mocy Ustawy z 25 marca 2011 roku. Nadzór nad nią sprawuje sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako główny cel obrała sobie inicjowanie i wspieranie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Realizowane są one na wiele sposobów. Między innymi poprzez prowadzenie badań naukowych i aktywność w zakresie wydawniczym, promowanie wymiany młodzieży z Polski i Rosji, upowszechnianie wiedzy o wspólnych stosunkach, historii, kulturze i dziedzictwie. Centrum utrzymuje kontakty z ośrodkami naukowymi, kulturalnymi i politycznymi. Dofinansowane są również przedsięwzięcia podejmowane na rzecz dialogu i porozumienia. Współpracuje także z Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia, czyli wschodnim partnerem, który działalność rozpoczął 1 stycznia 2012 roku.

Jak to wygląda w praktyce?

Obecnie prowadzone jest pięć projektów badawczych. Trzy z nich dotyczą okresów wojennych. Chodzi o stosunki między władzą sowiecką a Polskim Państwem Podziemnym, losy Polaków pod władzą sowiecką po 17 września 1939 roku i żołnierzy sowieckich na polskich ziemiach w latach 1941-45. CPRDiP prowadzi badania opinii publicznej, w celu poznania stosunków Polaków do Rosji i Rosjan oraz odwrotnie. Za jego pośrednictwem ukazało się wiele publikacji, jak chociażby “Poczet katów katyńskich” Nikity Pietrowa lub “Proces wykluczenia” Lidii Czukowskiej. Co roku przyznawane są stypendia dla rosyjskich badaczy, dotychczas program doczekał się już pięciu edycji. Organizowane są wykłady, konferencje, seminaria i debaty. Prezentowane są na nich książki, rozmawia się na tematy polityczne i historyczne. Ciekawym wydarzeniem są Mistrzostwa Strefy Małego Ruchu Granicznego w piłce nożnej. W imprezie udział biorcą chłopcy oraz dziewczęta z Pomorza, Warmii i Mazur oraz obwodu kaliningradzkiego.

Dzięki organizacji nie tylko ocieplane są wzajemne relacje, ale przede wszystkim podejmowane są nowe inicjatywy. Porozumienie polsko-rosyjskie przyczynia się do rozwoju kultury i nauki. O nienaganne funkcjonowanie projektów dbają specjaliści. Pracuje nad tym zespół 17 doświadczonych i zaangażowanych osób, pod przewodnictwem profesora Adama Daniela Rotfelda.

W artykule zawarto informacje pochodzące ze strony http://rosyjski.pro – kurs języka rosyjskiego online.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*