Centralne ogrzewanie: jak sprawić, aby było maksymalnie wydajne?

radiator-4553255_960_720

Konwencjonalne grzejniki działają na zasadzie przewodzenia, przepuszczając przez nie gorącą wodę, ogrzewając w ten sposób metal, w którym się ona znajduje. To ciepło jest następnie przekazywane do powietrza w pomieszczeniu, a następnie do Ciebie. Chodzi o przekazywanie ciepła z jednego źródła do drugiego. Jest to najbardziej rozpowszechniona forma przenoszenia ciepła i jest używana do ogrzewania domów za pomocą grzejników od ponad 150 lat aż po dzisiejsze Piece CO Kalisz z https://www.kotly-bialek.pl/.

Problem z tym systemem polega na tym, że jest on naprawdę bardzo nieefektywny. Energia jest tracona na każdym etapie wymiany ciepła, a to energia, za którą płacisz. Dlatego ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać każdą odrobinę ciepła.

Ustawienia kotła

Jeśli masz tradycyjny system centralnego ogrzewania, tak jak większość domów w Polsce, wówczas grzejniki są sterowane przez kocioł. Ustawiasz temperaturę, w której bojler podgrzewa wodę, która jest następnie pompowana przez grzejniki w celu ich podgrzania. Kluczem do oszczędzania energii tutaj nie jest ustawienie jej wyżej niż potrzebujesz. Wyższa temperatura oznacza, że ​​Twój dom szybciej się nagrzewa, ale także że rachunki będą wyższe.

Ustawienia termostatu

Termostat to kolejna funkcja kontrolna, na którą należy bardzo uważać. Często nieporozumieniem jest to, że twój termostat ma pewien wpływ na szybkość rozgrzewania się twojego domu. Podczas gdy kocioł kontroluje temperaturę, do której woda jest podgrzewana, termostat wykrywa całkowitą temperaturę pomieszczenia / nieruchomości, a następnie komunikuje się z kotłem, aby przestać dostarczać ciepłą wodę do grzejników po osiągnięciu właściwej temperatury.

Jeśli temperatura spadnie poniżej wybranego poziomu, gorąca woda zacznie ponownie płynąć z powrotem do grzejników. Zwiększenie temperatury termostatu nie spowoduje zatem szybszego ogrzania domu, a jedynie utrzyma ogrzewanie na dłużej, aby osiągnąć wyższy ogólny poziom.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że znajomość termostatu i prawidłowe jego ustawienie jest najskuteczniejszym sposobem korzystania z centralnego ogrzewania. Obniżenie termostatu o zaledwie 1 stopień może zaoszczędzić przeciętnemu gospodarstwu domowemu już bardzo dużo na rachunkach.

Termostatyczne zawory grzejnikowe

Termostatyczne zawory grzejnikowe są jednym z najbardziej podstawowych sposobów kontrolowania ogrzewania i oszczędzania pieniędzy, ale wiele osób po prostu ich nie używa.

Pomyśl o kotle jako o centralnej jednostce sterującej, ustawiającej temperaturę wody, która ogrzewa grzejniki. Zawór termostatyczny zapewnia indywidualne sterowanie każdym oddzielnym grzejnikiem. Pokrętło pozwala wybrać szybkość przepływu, z jaką gorąca woda przepływa przez grzejnik, co z kolei określa, że ​​dużo ciepła jest przenoszone – im wyższe pokrętło, tym szybszy przepływ, tym cieplejszy grzejnik. Pozwala to na przykład na utrzymanie cieplejszego salonu niż na przykład pustego pokoju. Dobrym pomysłem jest upewnienie się, że te czynniki są ustawione poprawnie.

[TB]

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*