Call center, przejściowe zajęcie czy zawód przyszłości?

call-center

Praca w call center kojarzy się z pracą przejściową dla studentów lub osób rozpoczynających zawodową karierę. Jak się jednak okazuje, w call center można zostać na dłużej, rozwijać się i piąć po szczeblach kariery. Pora przełamać stereotyp. Jaka naprawdę jest praca w telemarketingu?

Czym call center zachęcają pracowników?

Ponieważ call center są z reguły otwarte na osoby z małym doświadczeniem, jedną z najczęściej zatrudnianych grup są studenci. Doceniają oni elastyczne godziny pracy, grafiki dopasowane do zajęć na uczelni, a także pewne zarobki, dostarczane na czas. To jednak nie wszystko, na co mogą liczyć – wiele firm oferuje specjalne programy premiowe, konkursy dla pracowników, zachęcające do osiągania jak najlepszych wyników, specjalne zniżki czy zwyczaje mające uprzyjemnić pracę. Nie jest też prawdą, że call center zatrudniają jedynie na podstawie umów cywilnoprawnych. Choć niektórzy bardzo cenią sobie tę elastyczną formę zatrudnienia, po przepracowaniu pewnego okresu lub przejściu na wyższy szczebel, mogą liczyć także na umowę o pracę. Niekorzystny wizerunek call center powoli odchodzi w niepamięć – w Polsce panuje obecnie rynek pracownika, nie pracodawcy, więc ci drudzy muszą nieustannie zabiegać o dobrych telemarketerów.

grafika-22 (1)

Czy telemarketing może być pracą na dłużej?

Wszystko zależy od tego, kto podejmuje się takiej pracy. Osoby o pewnych cechach świetnie sprawdzają się w zawodzie telemarketera i z reguły dłużej pozostają przy tym zajęciu. Najważniejszą z osobistych predyspozycji jest przede wszystkim komunikatywność i otwartość na drugiego człowieka. Bez tego trudno zbudować relację z rozmówcą i przekonać go np. do zmiany abonamentu. Nie bez znaczenia jest także wrodzony entuzjazm, który pomoże radzić sobie z trudnym klientem. Idealny telemarketer to osoba, która naturalnie umie rozbroić negatywne nastawienie i przekonać do proponowanych ofert. To wróży sukces w branży i gwarantuje wyższe zarobki – na tyle zachęcające, by zostać w call center przez lata.

grafika-24

Nauka życia, trening kariery

Tym, co sprzyja pozostawaniu pracowników na dłużej, jest również jasno wytyczona ścieżka kariery. Wiele call center oferuje na początek pracę „na słuchawce” w dziale sprzedaży. Najlepsi pracownicy mogą przejść na infolinię lub zostać team leaderami, którzy zarządzają grupami składającymi się z około 25 telemarketerów. To już odpowiedzialne stanowiska menadżerskie. Takie doświadczenie jest bardzo cenione na rynku pracy, świadczy o wytrwałości  kandydata, jego umiejętnościach komunikacyjnych i samodyscyplinie. Wiele znanych postaci ze świata biznesu rozpoczynało swoją ścieżkę zawodową w roli telemarketera. Według ich relacji, praca w call center była solidną lekcją marketingu i skutecznej sprzedaży. Takie umiejętności łatwo przenieść na inne dziedziny życia.

Nie warto z góry nastawiać się, że telemarketing jest zajęciem tylko na chwilę. Historie konsultantów  zatrudnionych w https://ccig.pl/praca-po-studiach-bez-poslizgu/, jednym z największych call center w Polsce pokazują, że można w tej branży osiągnąć wiele – jeśli tylko się tego chce.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*