Bierzemy kredyt na firmę – czy wolno nam wpisać go w koszty działalności?

student-loan-debt-small-business-financing_478732903

Niewiele jest na rynku firm, które wolne byłyby od kredytów czy pożyczek. Nawet duże i stabilne przedsiębiorstwa czasem potrzebują dodatkowych środków. Każdy kredyt jest natomiast dodatkowym obciążeniem który podwyższa koszty działalności przez cały okres jego spłaty.

Przedsiębiorcy poszukują możliwości i obniżenia kosztów wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Najlepiej, aby robili to, jednocześnie nie schodząc z jakości oferowanych produktów czy usług. Kredyty czy pożyczki również w pewnym stopniu można wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności, dzięki czemu będą mniejsze zobowiązania podatkowe.

Co konkretnie można wrzucić sobie w koszty?

Firma, która zaciągnęła kredyt lub pożyczkę, może pewną część spłacanych co miesiąc rat wrzucić sobie w koszty prowadzenia działalności. Nie jest to jednak całość raty, a jedynie odsetki. W przypadku dużych kredytów, gdy odsetki również są wysokie, jest to możliwość uzyskania sporych oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że w koszty można wrzucić tylko te odsetki, które zostały zapłacone.

Niewłaściwe jest dorzucanie do kosztów odsetek od raty, z którymi zalegamy i których nie płacimy terminowo. Do takich kosztów z pewnością urząd skarbowy będzie miał zastrzeżenia i taka forma rozliczania może zakończyć się większymi problemami. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości z oceną, co można wrzucić sobie w koszty i w jaki sposób wszystko obliczyć, warto skorzystać z porad specjalisty od księgowości.

Gdzie szukać dobrych ofert kredytowych

Firmy, które potrzebują dodatkowej gotówki, chętnie korzystają z kredytów bankowych dla firm. Do wyboru jest całkiem sporo produktów – od klasycznych kredytów gotówkowych aż po kredyty obrotowe oraz inwestycyjne. Środki z kredytu można wykorzystać zarówno na sfinansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, jak i na inwestowanie i rozwój firmy. Często bez dodatkowych środków trudno jest rozwijać firmę, kupować zaawansowane urządzenia czy inwestować w nowe technologie.

Oprócz kredytów bankowych popularne są również produkty oferowane przez firmy pozabankowe. Parabanki, które do niedawna oferowały wyłącznie chwilówki od lat 18, mają obecnie w ofercie całe mnóstwo innych produktów. Możliwe są pożyczki długoterminowe, które można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt rat, dzięki czemu nie są one zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Firmy pozabankowe wychodzą również z ofertą dla przedsiębiorców. Aktualnie już w kilku firmach możliwe jest wzięcie wysokich pożyczek na firmę.

Ich otrzymanie wiąże się oczywiście ze spełnieniem wielu formalności, ale i tak proces wnioskowania jest zdecydowanie łatwiejszy i krótszy niż ubieganie się o kredyt w banku. Choć na razie oferta dla klientów biznesowych jest w firmach pożyczkowych niezbyt duża, z pewnością zapotrzebowanie rynku i zainteresowanie firm będzie skutkowało tym, że ten sektor w firmach pozabankowych będzie się w najbliższym czasie sukcesywnie rozwijał.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*