Asertywność w rozwoju osobistym i zawodowym

action-2277292_1280 (1)

Asertywność jest pojęciem, które w ostatnim czasie zyskało dosyć dużą popularność, choć w wielu przypadkach jest ono zupełnie niewłaściwie rozumiane i stosowane. Wiele osób uważa, że asertywność polega na umiejętności mówienia nie i odmawiania. Tymczasem w rzeczywistości jest to o wiele szersze zagadnienie. Osoby asertywne mają własne zdanie, otwarcie je wyrażają, potrafią komunikować się w sposób otwarty, a jednocześnie nie naruszają granic drugiej osoby.

Jako element sztuki komunikacji asertywność jest niezbędna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Asertywne zachowania pozwalają nam w sposób prawidłowy prowadzić rozmowy, nie wchodzić w konflikty, o wiele łatwiej jest prowadzić negocjacje. Osoby asertywne są o wiele bardzie zadowolone z komunikacji z innymi ludźmi i z własnego życia, mają lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Dzieje się tak dlatego, że potrafią zadbać o siebie i o swoje interesy, a jednocześnie nie powodują dyskomfortu u drugiej osoby.

Asertywności możesz się nauczyć

Choć asertywność jest zestawem cech bardzo przydatnych w życiu zawodowym i osobistym, nie jest to coś, z czym się rodzimy. Owszem, niektóre osoby mają konkretne cechy charakteru i usposobienie, dzięki czemu asertywne zachowania wprowadzają w życie w sposób naturalny. Inne natomiast mogą się tego nauczyć. Asertywność to kwestia, którą można w sobie wyćwiczyć, wyszkolić i sprawić, że będziemy w przyszłości w sposób zupełnie naturalny korzystać z asertywnych zachowań. Na https://eventis.pl/szkolenia/asertywnosc możemy znaleźć ciekawe, sprawdzone i profesjonalnie przygotowane kursy i szkolenia, które pozwalają rozwijać asertywność na wiele sposobów. Szkolenia z rozwoju asertywności prowadzone są najczęściej w formie warsztatów i zajęć praktycznych, dzięki czemu ich uczestnicy mają możliwość przećwiczenia w grupie różnych zachowań, stylów komunikacji czy form negocjowania.

Przydatne w życiu i w pracy

Dobre szkolenia z asertywności mogą nam przynieść sporo korzyści zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Osoba, która zachowuje się asertywnie, jasno wyraża swoje zdanie i stanowisko, ale jednocześnie nie atakuje i nie nakazuje, jest traktowana bardzo pozytywnie przez rozmówców czy partnerów. Asertywne zachowania są optymalne w każdej formie komunikacji – nie zawierają agresji, bierności, uległości, a także biernej agresji, którą możemy spotkać coraz częściej w kontaktach z ludźmi. Szkolenia z asertywności w bardzo krótkim czasie pozwalają zmienić nasze spojrzenie na sztukę komunikacji i porozumiewania się z innymi.

Dzięki ćwiczeniom praktycznym jesteśmy przygotowani do wykorzystania nowej wiedzy w praktyce, co pozwala przekonać się, że wszystkie zdobyte na zajęciach techniki faktycznie działają i poprawiają jakość nie tylko komunikacji, ale również całego życia. Osoby asertywne dobrze się ze sobą czują, nie ma w nich tłumionej agresji ani uległości, dzięki czemu o wiele lepiej radzą sobie w życiu zawodowym – awansują, świetnie współpracują z ludźmi, są otwarte na nowe wyzwania i nie boją się trudnych sytuacji. Warto więc skorzystać z kursów i szkoleń uczących asertywności. Jest to bowiem wiedza, która przyda się praktycznie na całe życie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*