Palenisko ogrodowe czy kominek – czym kierować się przy wyborze?

kariera imp

Siedzisz przed kominkiem z grupą przyjaciół w chłodny sierpniowy wieczór. Niebo jest nakrapiane gwiazdami. Na twoich ramionach jest koc, a w dłoni patyczek z pianką. Rozglądasz się i myślisz: „To idealny wieczór”.

Nic nie przebije ciepła i serdeczności ognia rozpalanego na zewnątrz. Ludzie gromadzą się wokół ognia, a to zapewnia dobre chwile i dobre wspomnienia. Jeśli planujesz kupić kominek na zewnątrz lub palenisko ogrodowe, musisz najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy.

Zasady i wytyczne

Przed zaplanowaniem jakiegokolwiek kominka zewnętrznego skontaktuj się z gminą na temat przepisów przeciwpożarowych i budowlanych, a także wymagań dotyczących pozwolenia. Istnieje wiele miejsc, w których otwarte paleniska są nielegalne, więc upewnij się, że wykonałeś swoje badania przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu.

Przepisy dotyczące stref określają, jak blisko domu, innych budynków, ogrodzeń i drzew może znajdować się kominek czy palenisko.

Niektóre gminy ograniczają rodzaj paliwa, którego można użyć.

Chociaż istnieje wiele przepisów ze względów bezpieczeństwa, istnieją pewne, które mogą zapewnić integralność strukturalną kominka na zewnątrz.

Wysokość komina, wentylacja, przewody gazowe i kanały spalinowe są regulowane przepisami budowlanymi. Może być także potrzebne pozwolenie na budowę kominka bądź paleniska na zewnątrz.

Mądrze byłoby zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej, aby sprawdzić, czy kominek lub palenisko zewnętrzne nie wymaga zmian w polisie.

Może się to wydawać wieloma rzeczami do załatwienia, ale pamiętaj, że istnieją one dla twojego i wszystkich bezpieczeństwa. Przestrzeganie zasad i przepisów przeciwpożarowych w twojej gminie zapobiega zagrożeniom pożarowym dla ciebie i twoich sąsiadów. Przed kopaniem sprawdź lokalizację podziemnych kabli i rur.

Zawsze trzymaj gaśnicę pod ręką – w razie niebezpieczeństwa.

Kominek czy palenisko?

Chcesz miejsce na palenisko ogrodowe lub kominek? Po sprawdzeniu wszystkich zasad i kodów ogniowych jest to pytanie wymagające odpowiedzi. Paleniska ogrodowe, takie jak te z https://www.improdukcja.pl/ są na ogół łatwiejsze pod względem rozplanowania i stosowania niż kominki zewnętrzne, ponieważ kominki są bardziej masywne i zwykle wymagają pewnych prac budowlanych. Niektóre kominki są jednak odpowiednio zbudowane, więc możesz nawet na nich gotować.

To, czy wybierzesz kominek, czy nie, zależy przede wszystkim od:

  • osobistego wyboru,
  • dostępnej przestrzeni,
  • twojego budżetu.

Kominki na zewnątrz wyglądają jak tradycyjny kamienny lub ceglany kominek, a paleniska ogrodowe mają szeroki zakres stylów. Możesz mieć wszystko, od tradycyjnego kamiennego paleniska po miedzianą miskę z ogniem i wodą. Jest nawet nowa komora na gaz jako paliwo, którą możesz kontrolować za pomocą smartfona.

Kominek zewnętrzny można umieścić strategicznie, dzięki czemu może zapewnić ci większą prywatność lub zablokować nieprzyjemny widok, ale siedzenia są ograniczone do przedniej strony i zajmują więcej miejsca. Miejsce na ognisko jest mniejsze i można do niego usiąść. Z drugiej strony trudno jest kontrolować kierunek zadymienia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*