Architektura jako sztuka i technika

s5

Zastanawianie się nad tym czy architektura to nauka, sztuka czy jedno i drugie to nie tylko kwestia rozważań czy filozofii, ale wręcz temat z zakresu prawna. Tym bardziej, jeśli wątek zawęzimy jeszcze bardziej aż do uściślenia definicji utworu architektonicznego.

Architektura nie tylko z praktycznego punktu widzenia

Spróbujmy zatem na wątek ten, tą wątpliwość spojrzeć z punktu widzenia związanego z postępem nauki i technologii gdzie zapotrzebowania na wygodne życia w koncepcji urbanistyki przyciąga wiele uwagi w dzisiejszym świecie. Nie chodzi jednak o wykorzystanie architektury i nauki w celu stworzenia wygody, bowiem niezaplanowane pod względem sztuki estetycznej miasto może wywołać wiele niesmak. Także nie chodzi tylko o zaspokojenie praktycznych problemów, takich jak np. transport czy zatłoczenie. Planowanie wszelkich utworów architektury wymaga efektywnego wykorzystania gruntów wraz z planowaniem transportu, ale ma to też równocześnie poprawić wygląd i otoczenie społeczno-gospodarcze danej przestrzeni. Proces ten może obejmować również odnowę obszarów, które dostosowuje się do nowych metod planowania.

Architektura jest często postrzegane jedynie jako forma nauki inżynierskiej. Co jednak ze sztuką? Jej pełny potencjał jest często pomijany przez wszystkich, w tym… samych architektów. Od początku ewolucji ludzkości, schronienie było najważniejszym czynnikiem po żywności i wody, czy jednak z racji tego architekturę w ujęciu sztuki należy ignorować?

Z jaskiń w błoto

Dawno temu człowiek przeniósł się z życia w jaskiniach i wziąć się za budowanie własnych struktur. Te prymitywne konstrukcje były często zbudowane z błota i ziemi, aby były ciepłe były wzmacniane serią skór zwierzęcych. Brzmi śmiesznie, ale to narodziny architektury. Od tej chwili człowiek był nastawiony na dokonywanie ciągłych ulepszeń. Każde pokolenie dodało coś od siebie w swoich budynkach – było lepiej w zależności od wprowadzania nowych metod gotowania, ogrzewania, kanalizacji, oświetlenia. Tutaj rzeczywistością architektura była nauką prób i błędów, aż doszliśmy do system, który działa.

Estetyka

Style budowlane i konstrukcje przetrwały przez wieki, ponieważ spełniały nasze potrzeby. Ale to nie jest jedyne na co zwraca się uwagę podczas projektowania budynku. Architektura jest czymś więcej niż zwykłą funkcjonalnością. Może być przecież wyrazista, emocjonalna i wnikliwa. Spójrz na niektóre z najbardziej znanych budowli w historii: wieża Eiffla, Taj Mahal, nawet na Wielki Mur. Wszystkie zostały zbudowane przez wielkich architektów i mają świetny design. Każda ma inny klimat estetycznego wyglądu i nikt nie może zaprzeczyć ich pięknu.

Efekt psychologiczny

Budynki w których żyjemy i pracujemy mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazały, że ludzie reagują na światło i na plany budynków, z jasnymi, czystymi kolorami. To kara za czary betonowej ery lat 70. i 80-tych. Architektura jest stale zmieniającym się tematem – ale nie tylko ze względu na nasz zmieniający się poziom wiedzy, ale także i gust.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://pracownia-projekty.dom.pl/

2 odpowiedzi "Architektura jako sztuka i technika"

  1. A propos architektury i estetyki, czy waszym zdaniem taka lampa jak tutaj na zdjęciu http://zlampami.pl/542-antarctica-c0174-05e-plafon.html będzie się dobrze komponować z panelami na sianach koloru beżowego?

  2. Popatrzcie na przykład na te projekty: http://www.domkizmarzen.pl/projekty-domow-parterowych/ – czyż to nie nazywa się sztuką? :)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*