Zawód fotograf – czy nauczysz się go sam?

pexels-photo-442573

Fotograf to profesja, która cieszy się coraz większą popularnością. Pokusa jest duża zwłaszcza dla tych, którzy postrzegają zawód fotografa jako dochodowe zajęcie, gdzie wystarczy mieć dobry sprzęt i naciskać spust migawki. Tylko czy tak naprawdę rzeczywistość? Czy odpowiedni sprzęt wystarczy, by móc pracować w zawodzie fotografa?

Nowoczesna technologia i dostępność aparatów fotograficznych sprawiła, że praktycznie każdy z nas robi codziennie wiele zdjęć. Można nawet śmiało powiedzieć, że telefony, aparaty kompaktowe oraz lustrzanki stały się nierozłącznym elementem naszej codzienności. Czy to jednak wystarczy, aby nazwać się fotografem?

Wystarczy posiadać aparat, aby zostać fotografem

Wiele osób uważa, że wystarczy zainwestować w dobry aparat, aby robić zdjęcia. Owszem, ale pod warunkiem, że uważamy siebie za fotografa amatora, który fotografuje tylko dla siebie. Choć i w tym wypadku, jeśli chcemy uzyskać ciekawe efekty pracy, przydałoby się coś więcej, niż tylko dobry aparat. Jeśli chcemy pracować w zawodzie fotografa, być profesjonalistą i co najważniejsze na swojej pasji zarabiać, to już sam aparat, nawet ten z najwyższej półki nie zapewni nam sukcesu. Zdjęcia profesjonalnych fotografów to zwykle bardzo przemyślane obrazy, tworzone z uwzględnieniem pewnych standardów, a nie tylko naciskanie na spust migawki i liczenie na to, że spośród tysiąca kadrów wyjdzie jeden, który spełni oczekiwania klientów. Wielu początkujących fotografów popełnia ten błąd i sądzi, że samo zamiłowanie do biegania z aparat wystarczy, by odnosić sukcesy. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, zobacz jak długą drogę przeszli najpopularniejsi fotografowie na przykładzie zdjęć sesji ślubnych.

Od czego w takim razie zacząć?

Od podstaw, czyli od ukończenia specjalistycznej szkoły. Na terenie naszego kraju działa wiele uczelni, które oferują kierunki dedykowane fotografii. Zapisując się na nie, nauczysz się wszystkiego, co ważne w fotografii, obsłudze aparatu, czy doboru obiektywu. Poznasz kanony i standardy, które istnieją od dawna i każdy fotograf, stosując się do nich, ma szansę odnosić sukcesy. Nauka z poradników znalezionych w sieci nigdy nie zapewni takiego przygotowania jak profesjonalna szkoła fotografii. To właśnie tutaj można nabyć odpowiednie umiejętności oraz nauczyć się sztuki fotografowania, a nie tylko pstrykania zdjęć. Lata nauki na studiach zawsze warto wesprzeć kursami i szkoleniami. Rynek nieustannie się zmienia, a wraz z nim trendy w fotografii. Dobry fotograf ma tego świadomość i chętnie rozwija swoje umiejętności, bo wie, że od tego zależy jego przyszłość.

Jeśli praca w zawodzie fotografa to tylko z odpowiednim przygotowaniem

Niestety zawodu fotografa nie da się nauczyć na własną rękę. Nawet jeśli dokładnie przestudiujesz Internet i obejrzysz setki filmików instruktażowych, nigdy nie zdobędziesz wiedzy i umiejętności, jakie możesz otrzymać w szkole fotografii. Jeśli chcesz pracować w zawodzie fotografa i dobrze zarabiać na swojej profesji, musisz mieć to na uwadze.

Podobne artykuły:
Fotograf architektury – jeden dzień z życia zawodowca
Branża turystyczna – jaką rolę odgrywa w niej fotografia?
W co warto inwestować na początku swojej drogi zawodowej z aparatem?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*