Żarówki LED – czy na pewno są tak energooszczędne?

open-ceiling-2095599_640

W poszukiwaniu oszczędności na energii elektrycznej, warto przyjrzeć się temu, co oświetla nasze pomieszczenia. Nadal w wielu domach, mieszkaniach, biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej można spotkać żarówki starego typu, które są zawodne, drogie w użytkowaniu, a także często trzeba je wymieniać na nowe. Doskonałą alternatywą dla żarówek starego typu są żarówki LED, które pozwalają na spore oszczędności na rachunkach za prąd.

Żarówki LED kojarzą się z tańszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlanie pomieszczeń, choć trzeba mieć świadomość, że koszt ich zakupu może być dużo wyższy niż tradycyjnych żarówek. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę efekty długofalowe, żarówki LED są zdecydowanie tańsze w eksploatacji. Pobierają one z sieci elektrycznej dużo mniej energii niż zwykłe żarówki. Zwracają się więc już nawet po kilku tygodniach użytkowania. Energooszczędność żarówek LED jest więc nie do podważenia, a osoby, które wymieniają żarówki zwykłe na ledowe szybko widzą, jak obniżają się ich rachunki za prąd.

Energooszczędność to niejedyna zaleta

Kwestia energooszczędności, choć z pewnością bardzo istotna, nie jest jedyną, jaka wiąże się z wyborem żarówek typu LED do oświetlania wnętrz. Tego rodzaju żarówki są też długowieczne, mają kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin nieprzerwanego świecenia. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że liczba godzin podana przez producenta nie jest zgodna z rzeczywistością – trwałość zwykle jest nieco niższa, gdyż parametry podaje się dla nieprzerwanego świecenia. A żarówki najmocniej się niszczą w przypadku ich regularnego włączania i wyłączania. Jednak pomimo to żarówki LED są o wiele trwalsze i nie trzeba obawiać się, że przepalą się po krótkim czasie użytkowania. Dużą zaletą żarówek LED jest również szeroki wybór jeśli chodzi o jasność i kolorystykę światła. Można wybrać takie żarówki, które pod względem koloru światła są zbliżone do tradycyjnych żarówek. Są też takie, które imitują światło dzienne, a więc to, które jest najzdrowsze dla naszych oczu.

Jak wybrać oświetlenie LED?

Oświetlenie typu LED daje ogromne możliwości aranżacyjne we wszystkich wnętrzach. Można je stosować zamiast tradycyjnego oświetlenia, a także wykorzystać wszędzie tam, gdzie zwykłe źródła światła nie do końca sobie radzą. Listwy LED można montować na schodach, poręczach, w ciągach komunikacyjnych, a także we wnękach, które wymagają dodatkowego oświetlenia. Taśmy LED dobrze sprawdzają się jako oświetlenie uzupełniające, mogą również pełnić funkcję dekoracyjną. Możliwości jest na tyle dużo, że każdy bez problemu znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego wnętrza. Jeśli decydujemy się na zamianę oświetlenia zwykłego na technologię LED, warto korzystać z usług sprawdzonych, doświadczonych firm zajmujących się oświetleniem, które są w stanie zaproponować produkty najwyższej jakości, a w razie potrzeby służą również fachowym doradztwem i szybkim montażem wszystkich oferowanych rozwiązań.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*