Zalety i wady pracy w Norwegii – czy warto pracować w Norwegii?

główne_20221207061638_g92c4331924c690424dacfa22761576f3cf79b8cd8c593b78e7c9adfeeeb83fd9af3d520c1cedd7b6e615aed87099f1c8ca07a8d80e56bb634b6ef8e99e20b15c_640.jpg

Jako turysta postrzegasz Norwegię przez pryzmat pięknej przyrody, pasjonującej tradycji, unikatowej architektury i dość wygórowanych cen jak na europejskie standardy. W momencie gdy zaczynasz rozważać emigrację zarobkową do tego kraju, inne aspekty zaczynają wysuwać się na pierwszy plan. Wówczas należy rozważyć kwestie potencjalnych zarobków, kosztów życia, wymagań i ogólnego zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Poznaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Jak zacząć pracę w Norwegii?

Podstawową kwestią jest zalegalizowanie swojego pobytu w nowym miejscu. W tym przypadku nie musisz obawiać się skomplikowanych formalności. Wprawdzie Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale zawarła porozumienie z Schengen. Dzięki temu nie potrzebujesz ani wizy, ani nawet paszportu. Do przekroczenia granicy w zupełności wystarczy Ci dowód osobisty.

Kolejnym krokiem powinno być znalezienie pracy. Możesz zrobić to przez internet. Warto skorzystać ze wsparcia polskiej firmy specjalizującej się w zapewnianiu zatrudnienia na terenie Norwegii. Dzięki temu unikniesz ewentualnych wątpliwości, a tym samym początki staną się znacznie łatwiejsze.

Poza tym należy zaaplikować o zezwolenie na stały pobyt. Możesz to zrobić przez internet, a później dopełnić formalności już po przybyciu na miejsce. Poza tym złóż podanie o nadanie numeru identyfikacyjnego. W ten sposób będziesz w stanie załatwić wiele spraw. Za przykład takiej sytuacji może posłużyć założenie rachunku osobistego w norweskim banku.

Praca w Norwegii bez języka

Narody skandynawskie słyną z doskonałej znajomości języka angielskiego. W dużej mierze to zasługa zręcznie zaprojektowanego systemu edukacji. Nie do przecenienia jest również wpływ oferty tamtejszych mediów. Standardem w Norwegii jest emitowanie filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową i napisami w języku narodowym. Dzięki temu ludzie od najmłodszych lat osłuchują się z językiem angielskim i doskonalą swoje zdolności.

W związku z tym nie ma potrzeby przyswajania języka norweskiego przed wyjazdem do pracy. Z powodzeniem jesteś w stanie dogadać się z lokalną ludnością polegając na swojej znajomości angielskiego. Niemniej umiejętność posługiwania się językiem norweskim zawsze będzie dodatkowym atutem, który na pewno zostanie doceniony.

Rynek pracy w Norwegii

Norwegia stanowi przykład państwa opiekuńczego. Z takiego podejścia wynika szereg przywilejów, które nie przysługują wyłącznie obywatelom. Jako obcokrajowiec mieszkający w Norwegii również jesteś w stanie czerpać wymierne korzyści z obowiązującego systemu. Tydzień pracy liczy 40 godzin. W przypadku nadgodzin możesz liczyć na stawkę, która jest blisko o połowę wyższa od podstawowego wymiaru.

obraz_1

Praca – budowlanka

W Norwegii istnieje spore zapotrzebowanie na osoby powiązane z szeroko pojętą branżą budowlaną. Na atrakcyjne posady mogą liczyć zarówno doświadczeni specjaliści, jak i osoby znajdujące się na początkowych etapach swojej ścieżki zawodowej. Praca w Norwegii czeka na przedstawicieli następujących profesji:

  • dekarz,
  • cieśla,
  • malarz/piaskarz,
  • cieśla szalunkowy,
  • monter rusztowań,
  • operator żurawia,
  • operator maszyn budowlanych,
  • stolarz,
  • betoniarz,
  • pomocnik budowlany,
  • murarz.

Wyżej wymienione specjalizacje stanowią jednak tylko przykłady. Jeżeli nie udało Ci się znaleźć swojej dziedziny na liście, nadal istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz świetną posadę. Podczas poszukiwań warto skontaktować się z polską firmą odpowiadającą za pośrednictwo pracy w Norwegii.

Praca w Norwegii – zarobki

W celu uzyskania rzeczowego oglądu sytuacji warto powołać się na badania rynku prowadzone przez Norweski Urząd Statystyczny. Stanowi on oficjalną instytucję rządową, która od 150 lat monitoruje różne obszary związane z funkcjonowaniem państwa. Wedle danych zgromadzonych w 2021 roku, średnia miesięczna pensja wynosiła 50 790 koron norweskich. Taka kwota przekłada się na 23 071 złotych według oficjalnego kursu z 2 grudnia 2022 roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że wynik ma charakter ogólny. Uwzględnia on wszystkie osoby znajdujące się na rynku pracy, bez podziału na konkretne profesje.

W przypadku sektora budowlanego średnie zarobki zostały ustalone na poziomie 47 730 koron norweskich, czyli 21 681 złotych. Warto nadmienić, że pracodawcy często zapewniają miejsce zamieszkania, samochód oraz inne udogodnienia. Dzięki temu jesteś w stanie znacząco ograniczyć wydatki.

Oferty pracy w Norwegii

Bez wątpienia praca w Norwegii znajduje się na wyciągnięcie ręki. Wystarczy regularnie przeglądać ogłoszenia, a prędzej czy później na pewno znajdzie się oferta odpowiadająca Twoim kwalifikacjom i oczekiwaniom.

Poradnik powstał przy wsparciu merytorycznym udzielonym przez Artura Jemioła, związanego z firmą JobbAssistance. JobbAssistance oferuje szeroką gamę ofert pracy w Norwegii, zachęcamy do zapoznania się z obowiązkami i wymaganiami przy poszczególnych stanowiskach. To może być punkt zwrotny w Twojej karierze zawodowej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*