Zagrożenia zdrowotne w pracy fizycznej

Florida+bike+crash+injury+stats

Nie każdy ma możliwość wygodnej pracy w biurze. Wiele zawodów wiąże się z ciężką praca fizyczną, do której trzeba mieć nie tylko mięśnie, ale również sporo umiejętności. Nie jest więc prawdą, że praca fizyczna jest jedynie dla osób, które nie mają żadnych kwalifikacji – często trzeba mieć kwalifikacje o wiele większe niż te potrzebne do siedzenia za biurkiem.

Praca fizyczna wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, związana jest również z wieloma chorobami zawodowymi, które nie pojawiają się od razu, a dopiero po wielu latach pracy w trudnych warunkach. Najwięcej problemów zdrowotnych mają osoby, które wykonują pracę fizyczną na świeżym powietrzu, musza bowiem pracować bez względu na pogodę, nie tylko wtedy, gdy świeci słońce, ale również gdy pada. Po wielu latach takie j pracy mogą pojawić się różne choroby reumatyczne, związane z długim przebywaniem w wilgotnym środowisku.

Urazy, wypadki, przeciążenia

Praca fizyczna, szczególnie taka, która wiąże się z koniecznością przenoszenia wielu ciężarów, może być również niebezpieczna i stanowi spore ryzyko, jeśli chodzi o wypadki przy pracy. Osoby, które noszą na co dzień cegły, palety dachówek czy bloczki ogrodzeniowe są bardzo narażone na urazy, przeciążenia, które nie są obojętne dla układu kostnego czy stawów. Po pewnym czasie dźwiganie ciężarów odbija się na zdrowiu, powodując problemy przede wszystkim z narządem ruchu. Trzeba również pamiętać, że przy takiej pracy łatwo o wypadek. Duży ciężar można przecież upuścić i po prostu zrobić sobie krzywdę. Osoby wykonujące pracę fizyczną powinny więc być przeszkolone w zakresie bhp oraz wiedzieć dokładnie, jak wykonywać swoją pracę w taki sposób, by była ona jak najbardziej bezpieczna. Oczywiście, bardzo często nie da się wyeliminować zagrożenia do zera, jednak przy zachowaniu ostrożności można je znacznie zminimalizować.

Warto zadbać o profilaktykę

Osoby, które pracują fizycznie i planują tak pracować przez kolejnych wiele lat, powinny zadbać o to, by praca była jak najbardziej obojętna dla ich zdrowia. Kto codziennie przez wiele godzin wykonuje podobne czynności, mogą być one znacznym obciążeniem dla kręgosłupa. Wbrew pozorom, odpoczynek niekoniecznie jednak powinien polegać na leżeniu przed telewizorem. Warto zadbać o aktywność fizyczną, szczególnie taką, która pozwoli na zrelaksowanie się i da odpoczynek różnym partiom mięśni. Bardzo dobrym pomysłem może być basen, który relaksuje, odpręża, koi nerwy oraz usuwa napięcia mięśniowe. Regularne pływanie na basenie pozwala rozbudować masę mięśniową, doskonale wpływa na kondycję, sylwetkę oraz dobre samopoczucie. Dobrym pomysłem mogą być też spacery na świeżym powietrzu czy marsze, które dotleniają cały organizm. To dobry pomysł szczególnie dla osób, które swoją pracę wykonują w pomieszczeniach mocno zakurzonych czy zapylonych i ich układ oddechowy po godzinach potrzebuje odpoczynku.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*