Jak zadbać o swój odpowiedni wygląd w miejscu pracy?

kelisa-bernard-7X3rA2vZkmE-unsplash

 

W miejscu pracy ważne są przede wszystkim nasze kompetencje i umiejętności, co oczywiście nie oznacza, że nasz wizerunek jest bez znaczenia. Wręcz przeciwnie – to, jak wyglądamy jest niezwykle istotne szczególnie w tych miejscach, gdzie odbywa się obsługa klienta. Wygląd pracownika sporo mówi o całej firmie, dlatego warto dbać o elegancki, schludny i dostosowany do miejsca wygląd.

Najmniej problemów z wizerunkiem w miejscu pracy mają osoby zatrudnione w miejscach, w których nosi się mundury, uniformy czy inną odzież roboczą. Wtedy po prostu wkładamy w pracy to, co nam zapewnia pracodawca i nie musimy martwić się samodzielnym przygotowywaniem sobie ubrania i planowaniem dobrego wizerunku. Zupełnie inaczej jest w tych miejscach, gdzie pracownik sam musi dbać o swój codzienny ubiór, a jednocześnie powinien dostosować się do zasad obowiązujących w miejscu pracy. W wielu firmach obowiązuje dzisiaj dosyć sztywny dress code, który dokładnie mówi, co jest wskazane, a co całkowicie zabronione. Pracownicy, którzy notorycznie nie dostosowują się do zasad dotyczących ubioru, muszą się liczyć z poważnymi sankcjami ze strony pracodawcy.

Ubieraj się schludnie i elegancko

Nawet w firmach, gdzie panuje sztywny dress code, zarówno panie, jak i panowie mają sporo możliwości ubrania się elegancko, stylowo, a jednocześnie nieco w swoim stylu. Warto pamiętać, co jest absolutnie zakazane. Nie można nosić butów z okrytymi palcami lub na bose nogi. Może to być uciążliwe szczególnie latem, jednak od tych reguł nie ma odstępstw. Panie powinny pilnować, aby nie mieć zbyt krótkich spódnic czy sukienek ani bluzek na ramiączkach. Poza krojem, ważna jest również kolorystyka ubioru – najczęściej ubrania powinny być utrzymane w stonowanych, jednolitych barwach. Nie wskazane są mocne, intensywne kolory czy nadmiar wzorów. Dobrze jest mieć w szafie kilka sprawdzonych ubrań w klasycznym stylu, z których w razie potrzeby będzie można kompletować eleganckie zestawy ubraniowe do pracy.

Wizerunek to nie tylko ubranie

Nasz wizerunek w miejscu pracy to nie tylko ubiór, ale również wiele innych elementów, które sporo o nas mówią. Bardzo ważne jest uczesanie, które powinno być dopasowane stylistyką do ubioru. Panie powinny zadbać o właściwe dodatki uzupełniające wizerunek. Ważnym elementem, zwłaszcza na pierwszej linii kontaktu z klientem, są nasze dłonie. Powinny być zadbane i wypielęgnowane, co oczywiście nie oznacza długich, jaskrawych i kolorowych paznokci. Jeśli nasze paznokcie łuszczyca lub inna choroba opanowała, konieczne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Problemów z paznokciami raczej nie da się ukryć, gdy pracujemy z klientem – trzeba więc zadbać o to, by wszystkie jak najszybciej wyeliminować. U pań w miejscu pracy ważny jest również makijaż. Podobnie jak strój i fryzura, powinien być on stonowany, podkreślać urodę, a nie sprawiać, że kobieta będzie wyglądała jak na wieczorne wyjście. Większość zasad ubraniowych i wizerunkowych może być dla nowych pracowników nieco skomplikowana, zwykle jednak już po kilku tygodniach pracy w nowym miejscu bardzo szybko wchodzą nam w krew nowe nawyki wizerunkowe.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*