Jak zabezpieczyć się przez wrobieniem w pranie pieniędzy przez pracodawcę?

c91f3ef0b06a6267358b1807efbd1cb3

Dostałeś wymarzoną pracę? Gratulacje! Jednak nie możesz z tego powodu stracić czujności. Coraz więcej słyszy się na temat prania pieniędzy w miejscu pracy, co niestety pociąga do odpowiedzialności często osoby, które w żaden sposób nie podejmują świadomych działań o tym charakterze. Jeśli nie chcesz stać się w sposób nieświadomy częścią tej nielegalnej działalności – przeczytaj świadomie ten artykuł do samego końca.

Pranie pieniędzy – czym jest to działanie?

Mówiąc dokładnie, mowa o procesie polegającym na ukrywaniu środków, które pochodzą z nielegalnych działań. Mogą to być pieniądze zarobione na handlu ludźmi, narkotykami, czy aborcji.  Cel prania pieniędzy jest jeden – w ten sposób „brudne” pieniądze mają stać się „czystymi”, a więc mają wyglądać na legalny przychód.

Co się stanie, jeśli nieświadomie będziesz uczestniczył w tym procederze?

Prędzej, czy później przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy wyciąga na wierzch wszelkie nielegalne działania związane z tym procederem. Ważne jest więc, żeby wiedzieć, w jaki sposób możesz zostać nieświadomie wciągnięty w ten proces i co może z tego wyniknąć, jeśli nie zareagujesz właściwie.

Wciągnięcie w tę brudną grę zwykle odbywa się na etapie pozyskania nowej pracy. Podpisujesz umowę i podajesz numer konta, na który ma zostać wysyłane Twoje wynagrodzenie. Lampka kontrolna powinna się zaświecić w Twojej głowie w momencie, gdy pracodawca informuje Cię, że na Twoje konto trafią pieniądze pozwalające np. na przyspieszenie transportu ładunku, który porusza się po Europie – a Twoim zadaniem będzie przesłać dalej tę kwotę. Gdy tylko to zrobisz staniesz się wykorzystany jako „słup” w praniu pieniędzy, gdyż właśnie z pomocą swojego konta będziesz prał pieniądze, które Twój pracodawca pozyskał w formie łapówki od klientów.

Za brak rozeznania i świadomości możesz słono zapłacić. Przestępstwo prania pieniędzy jest karane nie tylko w sposób finansowy (nawet 1 milion euro!), ale też możesz zostać pozbawiony wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 8 lat.

Pranie pieniędzy w miejscu pracy – jak nie zostać współwinnym przestępstwa?

Przeczytałeś ten artykuł i dzięki temu jesteś już bardziej świadomy, że takie zjawiska mają w ogóle miejsce. Warto jednak pamiętać o kilku innych kwestiach, które zminimalizują to ryzyko.

Warto być na bieżąco z informacjami dotyczącymi wciąż doskonalonych metod przestępców. Jednym z wiarygodnych źródeł takich danych jest giełda kryptowalut Kanga Exchange. Pamiętaj też, że jeśli kiedykolwiek trafisz na podejrzane działania, które mogą wskazywać na obecność przestępstwa związanego z praniem pieniędzy – koniecznie poinformuj odpowiednie organy o swoich podejrzeniach. Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF) jest najbardziej wskazaną instytucją w przypadkach tego rodzaju.

Na koniec warto przypomnieć, że nie ma lepszego sposobu na uniknięcie takich i innych ryzykownych sytuacji aniżeli uważne czytanie umowy i wszelkich innych dokumentów związanych z podjęciem nowego zatrudnienia.

Jak zabezpieczyć ładunek ponadnormatywny przed transportem?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*