Wybory edukacyjne Polaków

shutterstock_167622215

Okres rekrutacji na studia wyższe trawa w najlepsze. Tysiące tegorocznych maturzystów stanęło przed wyborem, który wpłynie na ich całe dalsze życie, zarówno to prywatne, jak i zawodowe. Wśród tego grona znajduje się również spora liczba osób, które pierwsze doświadczenia studenckie mają już za sobą, ale z różnych względów chcą podnieść swoje kwalifikacje. To właśnie dla tych ostatnich łakomym kąskiem są specjalistyczne studia podyplomowe.

Jak studiują Polacy?

Studia wyższe to szansa na zawrotną karierę i zaznaczenie swojej obecności wśród lokalnej społeczności. Możliwość, aby stać się rzeczywistością, musi zostać jednak odpowiednio wykorzystana, a pierwszy krokiem ku temu jest wybór odpowiedniego typu studiów. Jak pokazują statystyki wśród wszystkich kandydatów do wyższego wykształcenia, wciąż przeważają uczestnicy studiów dziennych. Udział osób wybierających stacjonarną ścieżkę wynosi 56%, na studia zaoczne decyduje się z kolei 46% wszystkich studentów. Ponadto coraz więcej osób stawia na popularne podyplomówki. Liczba osób tego typu według raportu GUS w roku akademickim 2015/2016 wyniosła 152 tysiące.

Studia podyplomowe w Polsce

Powodów rosnącej popularności studiów podyplomowych jest kilka, ale te najważniejsze to wzrastająca konkurencyjność na rynku pracy i postępująca technologizacja wymagająca nieustannego podnoszenia kompetencji. Zmieniają się także oczekiwania kandydatów, którzy poza wszechstronną wiedzą, pragną posiąść także konkretne umiejętności możliwe do wykorzystania poza murami uczelni.

Odpowiedzią na te wszystkie przeobrażenia są powstające studia podyplomowe. Co ciekawe proces ten bardzo często ma charakter oddolny. To kandydaci lub pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretny kierunek, który po analizach rynkowych zostaje otworzony. – Od dziecka marzyłam o projektowaniu graficznym. Nigdy nie miałam na to jednak czasu. Znajomi i studia pochłaniały mnie całkowicie. Dopiero gdy zostałam magistrem i okazało się, że nie mogę znaleźć pracy w moim zawodzie, postanowiłam odkurzyć stare pasje. Postawiłam na nowo otwarte studia podyplomowe i nie żałuję. Dziś pracuję w agencji reklamowej i z dumą patrzę, jak moje projekty wkraczają w przestrzeń publiczną – mówi Kasia, absolwentka krakowskiej podyplomówki z projektowania graficznego.

Ponadto studia podyplomowe często charakteryzują się wyższą jakością nauczania. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze duża część pracowników naukowych wykładających w ich ramach to praktycy, którzy o swoim zawodzie wiedzą wszystko, a przekazywaną wiedzę ilustrują konkretnymi problemami spotykanymi podczas kariery zawodowej.

Po drugie, jako że studia podyplomowe nie noszą charakteru masowego kształcenia, to gromadzą uczestników, którzy są realnie zainteresowani zdobywaniem wiedzy i interesują się poszczególnymi dziedzinami. Nie ma chyba nic cenniejszego nic motywujący do pracy i pomocni znajomi.

Wyższa Szkoła Europejska – odpowiedzialny wybór

Studia podyplomowe kierowane są do każdego, kto pragnie poszerzyć swą wiedzę z danej dziedziny i nabyć cenne praktyczne umiejętności. Zanim jednak nasze CV wzbogaci się o atrakcyjną dla pracodawców pozycję, należy dokonać odpowiedniego wyboru. Czym się więc kierować podczas selekcji?

Przede wszystkim warto postawić na uczelnie, które od lat zajmują się zrównoważonym kształceniem łączącym wiedzę książkową z tą zdobytą w zaciszu firm produkcyjnych lub biur projektowych, a w swoim gronie absolwentów posiadają osoby z sukcesem zawodowym na koncie. Warto także zweryfikować poziom kształcenia w danej jednostce i sprawdzić, czy spełnia ona wysokie oczekiwania współczesnego rynku pracy, tzn. czy kierunki, które oferuje wynikają z realnego zapotrzebowania, czy raczej stanowią szerokie portfolio bez pokrycia.

Uczelnią, której zaufało tysiące studentów, jest Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Szkoła od lat kształci na kierunkach, które stanowią atrakcyjną szansę rozwoju zawodowego i intelektualnego. Zainteresowani mogą wybierać spośród bogatej oferty edukacyjnej, wśród której znajdują się między innymi grafika reklamowa, psychologia w biznesie, mediacje i negocjacje czy oblegane cyberbezpieczeństwo.

Nie tylko wiedza

Studia podyplomowe to niezwykła przygoda, podczas której rozwija się cały człowiek. Rosną także jego kontakty towarzyskie. Nie zapominajmy, że uczęszczanie na zajęcia to także szansa poznania nowych ludzi i nawiązania cennych znajomości, nie tylko tych na gruncie zawodowym. I jeszcze jeden argument, który rozwieje wątpliwości niezdecydowanych. Według badań ukończenie studiów podyplomowych wiąże się ściśle ze wzrostem wynagrodzenia. Ich absolwenci mogą liczyć na pensje większe o ok. 20-50% w porównaniu do osób kończących tradycyjną edukację wyższą.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*