Wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu kanałowym…

kariera dentysta

Leczenie kanałowe jest często uważane za jedną z najbardziej zastraszających procedur stomatologicznych. Ale jeśli jesteś wysłany na tę procedurę, lepiej zrobić to wcześniej niż później.

W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o leczeniu kanałowym – zanim udasz się do endodonty. Chociaż nie jest to tak bolesne, jak myślisz, nadal będzie cię to kosztować całkiem niezłą sumkę.

Uwaga: Przed podjęciem ostatecznej decyzji o leczeniu kanałowym skonsultuj się z zaufanym lekarzem.

1. Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest faktycznie związane z obszarem zęba – korzeniem. Leczenie endodontyczne, endodoncja lub terapia endodontyczna również odnoszą się do tego samego pojęcia. Celem leczenia kanałowego jest usunięcie i zastąpienie zainfekowanej miazgi lub nerwów w zębie. Jeśli taki ząb zostanie pozostawiony bez opieki, ropień lub infekcja wewnątrz korzenia pogorszy kość i otaczający ząb, prowadząc do większych komplikacji.

Leczenie kanałowe może kosztować od 400 do 5000 zł. To zależy od wielu czynników wyróżnionych poniżej.

2. Co prowadzi do problemów wymagających leczenia kanałowego?

Jeśli zęby są zaniedbane, zanika szkliwo (zewnętrzna część zęba), co ostatecznie tworzy dziurę. Wraz z upływem czasu ubytek wchodzi głębiej w ząb, od szkliwa do zębiny, a w końcu do miazgi i naczyń krwionośnych. Gdy infekcja dotrze do miazgi, konieczna jest interwencja związana z leczeniem kanałowym. Podobnie jak w przypadku większości infekcji, im wcześniej zostaniesz poddany leczeniu, tym mniejsza szansa na powikłanie.

3. Objawy wskazujące na konieczność leczenia kanałowego

Oto kilka czynników, które mogą wskazywać na infekcję kanału korzeniowego w zębie:

  • Ciężki ból podczas żucia
  • Nieregularna wrażliwość na temperaturę (gorąca, zimna żywność, napoje, a nawet pogoda)
  • Obrzęk lub tkliwość dziąseł
  • Ogólny ból zębów, który nie ustępuje przy stosowaniu środków przeciwbólowych

4. Koszt leczenia kanałowego

Istnieje kilka czynników, które wpływają na koszt tej procedury. Sam kanał korzeniowy kosztuje od 300 do 2000 zł. Nie zapomnij sprawdzić dodatkowych kosztów, takich jak te które zasugeruje Ci dentysta: koronki, wypełnienia, prześwietlenia i konsultacje.

Aby zapoznać się ze standardowymi cenami, odwiedź stronę http://dentysta-stomatolog.kalisz.pl/?page=endodoncja-leczenie-kanalowe-kalisz

Współczynnik kosztu nr 1: dotkliwość

Proces rozkładu i infekcji wpływa na koszty. Najgorszym przypadkiem i najbardziej kosztownym scenariuszem jest ekstrakcja zęba (ząb musi być całkowicie usunięty).

Współczynnik kosztu nr 2: lokalizacja zęba

Twoje zęby przednie i tylne mają różną liczbę korzeni. Siekacze (zęby przednie) zwykle kosztują mniej, ponieważ mają tylko jeden korzeń. Trzonowce (tylne zęby) kosztują więcej, ponieważ mają 3 korzenie.

Współczynnik kosztu nr 3: Ponowne wystąpienie

Każdy stomatolog przyzna, iż praca na już wcześniej leczonych zębach zwiększa koszty. Ponowne leczenie może prowadzić do gwałtownego wzrostu o 20-40% w porównaniu z pierwszym. Dzieje się tak, ponieważ procedura staje się bardziej skomplikowana. Potrzeba ponownego leczenia może być spowodowana wieloma czynnikami, z których niektóre są trudne do zidentyfikowania i leczenia.

[TB]

1 odpowiedzi "Wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu kanałowym…"

  1. Na https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/leczenie-invisalign-krok-po-kroku możecie znaleźć świetną i nowoczesną metodę prostowania zębów przy użyciu niewidocznych nakładek. Są naprawdę wygodne, nie obcierają, nie powodują problemów z jedzeniem, nie bolą też zęby. Noszę te nakładki od kilku miesięcy i faktycznie widzę już pierwsze efekty. Naprawdę warto było zainwestować i mam nadzieję, że po zdjęciu moje zęby będą wyglądać idealnie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*