Własne studio graficzne – koszty, zyski, organizacja

Birkenstock_HQ_by_MDS_Melbourne08

Jest tak wiele dobrych rzeczy, które mogą wiązać się z byciem grafikiem. Można na przykład rozpocząć robić to „na poważnie” i otworzyć własne studio graficzne. Więc teraz, porozmawiajmy o otwieraniu własnego biznesu w tej branży. Pierwszą rzeczą, na którą musisz patrzeć na to, jaki jest obszar, który w grafice lubisz najbardziej i gdzie są Twoje najmocniejsze umiejętności. Czy jest to fotografia, ilustracja, projektowanie układu czy może projekt strony internetowej? Możesz rozpocząć lukratywny biznes w każdej z tych nisz, ale musisz określić w czym czujesz się najlepiej.

Wymyśl nazwę dla swojej firmy

Wymyślenie nazwy jest jedną z najważniejszych rzeczy. Wielu projektantów wykorzystuje swoje inicjały w nazwach firm – w projektowaniu, grafice, czy tym podobnych klimatach. Musisz zorientować się, czy będzie to też odpowiednie dla Ciebie. Zrób tak, by było do niezapomniane, a także proste hasło. Następną rzeczą, którą chcesz zrobić, to wyszukiwanie nazwy domeny. Ktoś, kto poważnie myśli o rozpoczęciu działalności gospodarczej wie, że studio graficzne musi mieć stronę internetową. Trzeba zabezpieczyć nazwę domeny, nawet jeśli nie planuje się posiadania strony internetowej w najbliższym czasie.

Wyobraź sobie ugruntowaną działalność, a następnie dowiadujesz się, że ktoś inny jest właścicielem nazwy domeny jaką chciałeś i będzie przez następne 5 lat. Niedobrze! Aby zacząć i zarejestrować nazwę domeny warto zatem myśleć z wyprzedzeniem. Na przykład: Jeśli Twoja firma nazywa się ‘mar-design‘ następnie musisz znaleźć domenę mar-design (.pl). Jeśli to jest już zajęte to może warto rozważyć zmianę nazwy. Pamiętaj że znalezienie domeny i jej wykupienie zawsze się wiąże z jakimś dodatkowym kosztem.

Zarejestruj swoją firmę

Rejestracja firmy jest rzeczywiście bardzo prosta. Pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić to przejść do wyszukiwania znaków towarowych. Nie chcesz przecież rozwijać marki biznesowej, która będzie naprawdę od początku w konflikcie prawnym z innymi, który są już zarejestrowane. Następną rzeczą jest uzyskać certyfikat biznesowy – wiadomo to również wiąże się z opłatą. Można to zrobić w biurze lokalnym. Proponuję dokonać wyszukiwania Google w swojej okolicy, dzięki temu bardziej dokładnie można się dowiedzieć ile taki certyfikat kosztuje [najczęściej opłata pokrywa rok jego posiadania i trzeba ją odnawiać].

Teraz gdy już masz certyfikat i miejmy nadzieję, zabezpieczoną nazwę domeny, trzeba otworzyć rachunek bieżący w banku. Niektóre banki mają specjalne konta firmowe. Tam warto otworzyć nowy rachunek bieżący, ale najlepiej skontaktuj się z bankiem po więcej szczegółów. Powód tego dlaczego musisz posiadać konto jest prosty – wtedy działalność funkcjonuje prawnie. Musisz mieć czek, który zawiera nazwę firmy chociażby.

Niektórzy ludzie są pod wrażeniem i mówią, że przecież mogą poprosić o gotówkę od swoich klientów. Zatrzymaj się – to nie tylko jest nieprofesjonalne, ale to jest nielegalne. Nikt nie lubi płacić podatków, ale jest to koniecznością. Gdy zaczniesz zarabiać pieniądze w biznesie, rząd zajmie gdzieś około jedną trzecią twoich dochodów. Jednak to się wróci – z czasem.

Jako właściciel firmy musisz pamiętać, że numerem jeden dla ciebie w kwestii podatków jest możliwość odpisania kosztów działalności. Wydatki obejmują paliwo na dojazdy, zakres materiałów biurowych, nowe oprogramowanie i tym podobne. Tutaj łatwo można przekalkulować z pomocą księgowego ile ostatecznie zarobisz na tym wszystkim. Konieczne jest, aby zachować dobre, szczegółowe zapisy wszystkiego. Wszystko najlepiej zorganizować w programie rozliczeń biznesowych, taki, jak Quickbooks czy za pomocą arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel.

Na koniec po tych wszystkich wydatkach przy otwieraniu i prowadzeniu własnego studia graficznego warto podkreślić coś, co jest bardzo pocieszające. Graficy są dzisiaj bardzo poszukiwani, dlatego jeśli podejdziesz do wszystkiego rozsądnie, ambitnie i kreatywnie – naprawdę możesz liczyć na lukratywne dochody. Zatem już teraz zabieraj się za swój biznesplan!

Autorem poradnika jest Studio Graficzne w Warszawie zajmujące się kompleksową obsługą firm i osób prywatnych

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*