Wariograf podczas rozmowy kwalifikacyjnej? To powinieneś wiedzieć!

kariera rangotis

W tym artykule znajdziesz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na temat wariografu, używanego w związku z celami odnoszącymi się do zatrudnienia. Niektórzy pracodawcy mogą korzystać z testu wykrywacza kłamstw w ramach procesu zatrudnienia, jednak w naszym kraju, tak jak i wielu innych nakłada się wiele ograniczeń związanych z takim używaniem wariografu. Najwięcej informacji na ten temat może udzielić Polski Instytut Badań Wariograficznych, można też sporo dowiedzieć się na stronie http://www.wariograf.com.pl . W tym artykule dajemy wgląd w podstawy i dlatego warto skorzystać z tej wiedzy i od niej zacząć.

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania wariografów przed zatrudnieniem.

Czym to jest test wykrywacza kłamstw wykonywany przed zatrudnieniem?

Test wariograficzny, czasami określany jako test wykrywacza kłamstw, odnosi się do narzędzia, który rejestruje zmiany w procesach fizjologicznych, takich jak:

  • układ sercowo-naczyniowy (bicie serca i ciśnienie krwi)
  • wzorce oddechowe
  • pocenie się.

Zmiany te są zdiagnozowane, aby dać opinię co do uczciwości lub nieuczciwości osoby badanej. Zgodnie z teorią, kiedy ludzie są nieuczciwi, stają się wymiernie nerwowi, a ich bicie serca wzrasta, wzrasta ciśnienie krwi i zmieniają się rytmy oddechowe.

Podstawę dla fizjologicznych odpowiedzi danej osoby ustala się zadając pytania, na które znane są już odpowiedzi, takie jak „Czy jesteś żonaty?” Wszelkie odchylenia od odczytów wyjściowych są uważane za oznaki zwiększonej nerwowości.

Czy pracodawcy mogą Cię poddać takiemu testowi?

Sprawdzone metody selekcji pracownikówPrawda jest taka, iż zakazuje się stosowania testów wariograficznych w przypadku większości prywatnych pracodawców i firm do wstępnej kontroli zatrudnienia. Tutaj warto wspomnieć, iż pracodawcy na ogół nie mogą żądać lub wymagać od kandydatów do pracy wykonania testu wykrywacza kłamstw jako warunku zatrudnienia lub dyskryminacji z powodu odmowy. Nie wolno im również pytać o poprzednie testy wariograficzne. Prawo to nie dotyczy jednak niektórych pracodawców. Np tego rodzaju badania są dozwolone w odniesieniu do agencji rządowych, takich jak policja i straż pożarna, albo instytucja więzienna. Trzeba też zapoznać się z zastrzeżeniem pewnych ograniczeń które zezwalają niektórym prywatnym pracodawcom na przeprowadzanie testów wariograficznych.

Chodzi dla przykładu o firmy, które świadczą usługi ochrony, takie jak kondukt samochodów opancerzonych, projektowanie systemów bezpieczeństwa (alarmy) i zapewnienie personelu ochrony (strażników) w obiektach, które mają wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie wagi państwowej. Tak samo, z wniosku o jego stosowanie mogą korzystać też firmy, które produkują, dystrybuują lub rozdzielają substancje kontrolowane, w tym leki.

Jakie są wymagania dla pracodawców, którzy korzystają z wariografu w ramach zatrudnienia?

Tam, gdzie dozwolone są badania wariograficzne, podlegają surowym normom dotyczącym sposobu przeprowadzania testu. Egzaminator musi być licencjonowany – jak Ci z wyżej wspomnianego instytutu. Sugeruje się, aby potencjalny pracownik otrzymał pisemne powiadomienie wyjaśniające jego prawa i nałożone ograniczenia, takie jak zabronione obszary przesłuchań i ograniczenia dotyczące korzystania z wyników testów.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*