Bezpieczne użytkowanie okien – sprawdź, czy to wiedziałeś!

glass-facade-957646_960_720

Czy wiesz, że ryzyko wypadku w domu jest większe niż na drodze? Takie dane można wywnioskować znajnowszych danych statystycznych. Zagrożenia są wszędzie. Nawet okna mogą być problemem. Ale niezawodna ochrona przezwycięża ten problem.

Strefy zagrożenia wokół okna – poznaj je!

Okna z kalisza to popularne punkty wejścia dla włamywaczy. Pod pojęciem „bezpieczeństwa okien” rozumie się zatem mechaniczną ochronę przed kradzieżą. Ma on na celu utrudnienie lub uniemożliwienie włamania z zewnątrz. Ale ludzie często zapominają: okna pcv z kalisza również stwarzają inne ryzyko. Mogą na przykład otwierać się wiosną w wietrznych warunkach lub opadać podczas czyszczenia, powodując obrażenia. A co się stanie, jeśli ktoś wychyli się z okna i to automatycznie zacznie się zamykać? Lub jeśli dziecko położy palec na krawędzi? Systemy bezpieczeństwa okien mają na celu ochronę przed tak poważnymi obrażeniami.

Potencjalne zagrożenia związane z automatycznymi oknami

  • Automatyczne otwieranie lub zamykanie może zakleszczyć/zgnieść kończyny lub spowodować uderzenie
  • Awaria podzespołów okna

Środki ochronne dla okien

Każdy producent okien to potwierdzi – elektrycznie sterowane okna wymagają specjalnych środków ochronnych. Elementy bezpieczeństwa są często zalecane dla automatycznych okien z systemem napędowym. Muszą one rozpoznać, kiedy osoba lub przedmiot znajduje się na drodze otwierania lub zamykania, a następnie zatrzymać ruch.

Bezpieczeństwo okien dotyczy zarówno okien sterowanych ręcznie, jak i elektrycznych.

Elektrycznie sterowane lub zautomatyzowane okna są maszynami zdefiniowanymi w Unii Europejskiej i obejmuje to standardowy poziom ochrony maszyn w celu zapobiegania wypadkom. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi, w szczególności pracowników i użytkowników, a także zwierząt domowych i przedmiotów, jeśli to konieczne, w szczególności w odniesieniu do maszyn manipulacyjnych. Dyrektywa maszynowa jest wdrażana na podstawie ustawy o bezpieczeństwie produktów i rozporządzenia dotyczącego maszyn, które jest oparte na tej dyrektywie.

Standardy produktu dla okien

Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, które chronią użytkowników okien i drzwi przed zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwej obsługi, użytkowania lub awarii systemu, są objęte normą produktu dotyczącą okien. Całe szczęście na rynku jest całe mnóstwo zabezpieczeń do okien, które są odpowiednie do zapobiegania wypadkom i zagrożeniom.

Podczas planowania budynku należy przeprowadzić ocenę ryzyka, aby określić potencjał ryzyka okna napędzanego silnikiem oraz wdrożyć odpowiednie zabezpieczenia. Instalację okna przeprowadza ocenę zgodnie z dyrektywą, gdzie np. okna, w których dolna krawędź liścia znajduje się co najmniej 2,5 m nad podłogą lub które mają ościeżnicę, nie wymagają dalszej ochrony. Łatwo dostępne okna, w których dolna krawędź skrzydła ma prześwit mniejszy niż 2,5 m od podłogi, są bardziej narażone na ryzyko i należy przeprowadzić analizę ryzyka. Ale uwaga – pamiętaj, że biura, powierzchnie mieszkalne, przedszkola, szkoły lub szpitale są oceniane inaczej. W końcu dzieci wymagające ochrony są znacznie mniej świadome ryzyka niż grupa użytkowników, która jest w pełni zaznajomiona z tym sprzętem.

Bezpieczne okna znajdziesz tutaj: https://www.oknapetecki-kalisz.pl/

[TB]

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*