Aby zostać wykwalifikowanym technikiem dentystycznym, należy zdać egzamin zawodowy. Kto może podejść do takiego egzaminu, jak on wygląda i co jest na nim sprawdzane? Szczegóły w poniższym artykule.
Czym jest egzamin zawodowy?
Egzamin ten stanowi obiektywną, zewnętrzną ocenę wiadomości i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu technika dentystycznego. Organem odpowiedzialnym za przeprowadzenie egzaminu jest Centralna Komisja Egzaminacyjna i osiem okręgowych komisji egzaminacyjnych. Do egzaminu podejść mogą absolwenci zawodowych szkół ponadgimnazjalnych i szkół policealnych, w tym szkół medycznych takich jak studium medyczne Dental Service w Szczecinie. Egzamin zawodowy przeprowadzany jest raz w roku. Wymagania dla wszystkich zdających są takie same, podobnie jak kryteria oceny.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin zawodowy na technika dentystycznego składa się z dwóch etapów: teoretycznej i praktycznej. Również egzamin pisemny składa się z dwóch części. W części pierwszej zdający rozwiązują zadania, które sprawdzają wiedzę z zakresu danego zawodu, natomiast część drugą tworzą zadania weryfikujące wiadomości i umiejętności kandydata dotyczące zatrudnienia i działalności gospodarczej. Egzamin pisemny ma formę testu złożonego z pytań zamkniętych. Łącznie jest to 70 zadań do rozwiązania w czasie 120 minut. Z kolei egzamin praktyczny sprawdza, czy zdający potrafi rozwiązywać problemy mogące pojawić się w pracy technika dentystycznego. Trwa on 180-240 minut. Warto przy tym podkreślić, że egzamin obejmuje tylko ten zakres wiedzy, który został zapisany w standardzie wymagań egzaminacyjnych dla tego zawodu. Dlatego warto, by każdy przystępujący do egzaminu kwalifikacyjnego zapoznał się z tymi wymaganiami. Aby zdać egzamin pisemny, trzeba uzyskać 50% z części pierwszej i 30% z części drugiej. W przypadku egzaminu praktycznego wymagane jest uzyskanie 75% punktów. W tej części zdający jest oceniany pod kątem realizacji określonych prac.