Urządzasz pokój dziecka? Zwróć uwagę na kilka ważnych spraw!

pokoj dziecka

Niezwykle radosny czas wyczekiwania dziecka bardzo często połączony jest z rozmyślaniem nad wystrojem pokoju dla malucha. Wiele rodzin planuje w tym okresie gruntowny remont pokoju w celu adaptacji na wnętrze przyjemne dla dziecka. Zanim zaczniecie więc remontowe zakupy, warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych spraw.

Ściany

Każdemu jest wiadome, że dzieci lubią malować i ogólnie dużo brudzić :). Warto wziąć ten fakt pod uwagę wybierając farbę, którą pomalujemy ściany. Zamiast stosować najtańsze produkty dostępne na rynku, być może lepiej będzie dla was zdecydować się na tak zwaną farbę zmywalną (inaczej szorowalną). Tego typu farby charakteryzują się lekkim połyskiem – im farba wytrzymalsza na ścieranie tym na ogół bardziej błyszczy. Do wytrzymałych, a jednocześnie przyjaznych zdrowiu farb należą farby lateksowe. Niewątpliwie trwałe i łatwe do czyszczenia będą także tapety ścienne. I tutaj podobnie jak w przypadku farb, rozróżniamy rozmaite rodzaje tapet – także tapety szorowalne, czyli odporne na zmywanie. Decydując się na tapetę ścienną, jednocześnie mocno ożywiamy wnętrze. Na rynku tapet ściennych jest mnóstwo wzorów projektowanych stricte z myślą o pokoju dla dziecka.

Meble

Wybór mebli dziecięcych to niełatwa sprawa. Oczywiście jeśli budżet mamy ograniczony do minimum, to wiadomo, że niestety wybieramy po prostu to, na co nas stać. Ale jeśli planujemy wyłożyć gotówki na tyle, aby móc swobodnie wybierać wśród ofert producentów mebli, to warto także zwrócić uwagę na kilka praktycznych spraw. A konkretnie trzy :).
Po pierwsze warto wybierać wśród tych mebli, które mają zaokrąglone i być może wykonane z dosyć miękkiego tworzywa krawędzie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że to sprzyja bezpieczeństwu dziecka, na przykład podczas zabaw, czy w okresie nauki chodzenia. Warto zwrócić uwagę na uchwyty w meblach, czy nie mają ostrych krawędzi. W niektórych kolekcjach mebli dziecięcych dostępnych na rynku stosuje się uchwyty z miękkich materiałów.
Po drugie – być może warto kupić meble na tyle funkcjonalne, by służyły nie tylko w pierwszych latach życia dziecka, ale także w okresie wczesnego dorastania. Niektórzy producenci mebli mają na przykład w ofercie łóżka, które mogą być w pewnym stopniu dostosowywane do wzrostu dziecka.
Jeżeli budżet na to pozwoli, warto wybrać solidne meble, gdyż jako że w pokoju dziecięcym zazwyczaj wiele się dzieje, są one narażone na drobne zniszczenia – zarysowania, zabrudzenia, itp. Jeżeli decydujemy się na meble z płyty, warto wybrać takie, które będą miały jak najtrwalszą okleinę.

Kolory

W kwestii doboru kolorów aranżacji pokoju dziecięcego, nie chodzi tylko o to, żeby było ładnie. Zachęcamy do zainteresowania się tematem wpływu kolorów i kształtów na rozwój dziecka. Bez problemu można znaleźć w internecie wyniki badań ukazujących wpływ poszczególnych barw na psychikę człowieka.

Artykuł opracowany przy współpracy ze sklepem internetowym InneTapety.pl .

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*