Urlop okolicznościowy 2020 – kiedy można z niego skorzystać?

daniel-hansen-BkMOsh8gnho-unsplash

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy skorzystanie z urlopu jest niezbędne. Musisz wiedzieć, że w wyjątkowych przypadkach masz prawo do wzięcia urlopu okolicznościowego. Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy i komu on przysługuje?

Urlop okolicznościowy – kiedy przysługuje?

Urlop okolicznościowy jest płatnym urlopem, który pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, może wykorzystać w przypadku ślubu własnego lub dziecka, pogrzebu oraz narodzin dziecka.
– Kiedy bierzesz ślub należą Ci się dwa wolne dni, jeśli natomiast chodzi o ślub dziecka – masz prawo do 1 wolnego dnia.
– W przypadku pogrzebu męża, żony, dziecka, rodzica, macochy albo ojczyma masz prawo do 2 dni wolnego, natomiast 1 dzień przysługuje Ci na okoliczność pogrzebu brata, siostry, teścia, teściowej, dziadka, babci oraz osoby, którą się bezpośrednio opiekowałeś. Jak widać, kiedy chodzi o pogrzeb cioci, wuja czy prababci, nie możesz skorzystać z urlopu okolicznościowego.
– Z okazji narodzin dziecka otrzymujesz prawo do wykorzystania dwóch wolnych dni. Z tego przywileju korzysta zazwyczaj ojciec dziecka, gdyż matka przebywa na urlopie macierzyńskim.
Jak otrzymać urlop okolicznościowy?
Do otrzymanie wolnych dni niezbędne jest złożenie wniosku do pracodawcy. Przełożony może poprosić Cię o przedstawienie stosownego dokumentu. Może to być:
– odpis skróconego aktu urodzenia
– odpis aktu zgonu
– odpis aktu małżeństwa
Wniosek o urlop należy złożyć z wyprzedzeniem. Jeśli jednak chodzi o sytuację nagłą, pracodawca nie powinien odmówić Ci wolnego, nawet w sytuacji, kiedy potrzebujesz urlopu w bieżącym dniu. Co ważne, urlop okolicznościowy nie musi przypadać w dniu ważnego wydarzenia, ale musi mieć z nim związek, np. pomoc dziecku w organizacji wesela. Warto wiedzieć, że niewykorzystany urlop okolicznościowy przepada – nie przechodzi więc na następny rok i nie masz prawa do skorzystania z niego w późniejszym terminie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*