Terminal płatniczy – co to takiego i dlaczego warto mieć go w swoim sklepie?

Terminal płatniczy

Czy to możliwe, że są jeszcze ludzie, którzy nie do końca wiedzą, czym jest terminal płatniczy? Oczywiście! Co prawda większość z nas widziała go na własne oczy, ale czy na pewno wiesz, jaka jest specyfika jego działania? Na czym dokładnie polega płatność za pomocą terminala? Jeśli nie wiesz – to jesteśmy tu właśnie dla Ciebie! Wszystko po to, by wyjaśnić Ci, dlaczego terminal płatniczy powinien być dziś na podstawowym wyposażeniu Twojego sklepu!

Terminal płatniczy – co to jest?

Terminal płatniczy to elektroniczne narzędzie stosowane w punktach sprzedaży detalicznej do dokonywania płatności kartą, czyli do tzw. płatności bezgotówkowej. Jest to połączenie oprogramowania i sprzętu, który umożliwia sprzedawcy przyjmowanie płatności kartą w każdej lokalizacji. I to bez konieczności aktualizacji kas fiskalnych w celu natychmiastowego sprawdzenia kart.

Jak działa i ile kosztuje terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to narzędzie, które przede wszystkim odczytuje pasek magnetyczny na karcie kredytowej lub debetowej klienta. Dzięki temu może sprawdzić, czy kwota pieniędzy jest wystarczająca do przesłania do sprzedawcy. Następnie, za pośrednictwem terminala płatniczego przeprowadzany jest transfer. Konsument otrzymuje transakcję sprzedaży za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS-a. Ponadto klient może otrzymać wydrukowane potwierdzenie.

Ceny za instalację takich terminali różnią się w zależności od wielkości prowadzonej działalności i warunków współpracy. Mali handlowcy mogą wynająć terminal i zapłacić za niego, a także uiścić dodatkową opłatę za transakcję. Obecnie jest także możliwość, by uzyskać terminal płatniczy za darmo, korzystając z programu Polskie e-Płatności.

Nowoczesne sposoby płatności – co oferują?

Dzisiejsze terminale płatnicze nie służą już wyłącznie do płacenia za pomocą kart debetowych lub kredytowych. Teraz można znacznie poszerzyć swoje możliwości uiszczania opłaty za produkt lub usługę, udostępniając klientom możliwość płacenia poprzez:

  1. telefon komórkowy (co wymaga nowoczesnego sprzętu, ale później nie ma już potrzeby korzystania z dodatkowego programowania czy urządzenia),
  2. smartwatche, czyli nowoczesne zegarki,
  3. BLIK (zintegrowany numer płatniczy, połączony z kontem klienta, który umożliwia płatność, bez konieczności korzystania z karty).

Przenośne terminale płatnicze są bardzo wygodne. Przede wszystkim mają kompaktowe wymiary oraz wiele funkcji. To znacznie ułatwia korzystanie z nich. Tego rodzaju małe terminale są najlepszą opcją dla niewielkich firm. Obsługują płatności bezdotykowe, mobilne, a także mają czytnik kart z chipem lub paskiem magnetycznym.

Rozwiązanie, które wspiera ekologię

Dlaczego jeszcze warto korzystać z terminali płatniczych? To najlepsza opcja dla osób, które chcą dbać o środowisko. Nie są dedykowane tylko modnym sklepom czy firmom, które decydują się ekologiczny styl sprzedaży.

Nowoczesne modele terminali płatniczych zużywają znacznie mniej papieru do drukowania potwierdzenia. Dodatkowo część z najnowszych terminali ma możliwość wysyłki tzw. paragonów elektronicznych, które przesyłają informacje o transakcji poprzez wiadomość SMS lub bezpośrednio na adres e-mail klienta.

Gdzie stosuje się terminale?

Terminale płatnicze są niezwykle popularne. Klienci mogą je zobaczyć w różnych miejscach, od sklepów detalicznych po restauracje czy piekarnie. Coraz częściej mają je nawet handlarze na drobnych straganach! Wszystko dlatego, że płatność terminalami płatniczymi jest bardzo wygodna.

Dla handlowców systemy pod postacią terminali płatniczych mogą rozwiązać wiele problemów. Po pierwsze oszczędzają czas. Płatności gotówkowe obejmują liczenie, wydawanie reszty itp. Punkty sprzedaży eliminują ten problem. Szybko przetwarzają również transakcje. A klienci mają wybór, jak zapłacić.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*