Technika inhalacji – zrozum jej znaczenie!

cough-3794633_960_720

Istnieje wiele różnych rodzajów inhalatorów, które można stosować z wieloma różnymi lekami. Nadążanie za wszystkimi różnymi lekami i nazwami handlowymi może być trudne – nawet specjaliści od chorób układu oddechowego mogą mieć trudności z zapamiętaniem ich wszystkich!

Niniejsza wiedza pomoże Ci:

  • Poznać różne rodzaje inhalatorów.

  • Rozpoznać różne rodzaje inhalatorów.

  • Docenić powody wyboru różnych inhalatorów.

  • Zrozumieć znaczenie techniki inhalacji.

Natomiast, jeśli lubisz drogę na skróty – od razu przejdź do oferty proponowanej przez sklep Mediucus, gdzie znajdziesz interesujące propozycje.

Inhalatory to skuteczny sposób dostarczania leków do małych dróg oddechowych. Zmniejsza to skutki ogólnoustrojowe lub całego ciała. Wymagana jest mniejsza dawka przy użyciu inhalatora, a nie doustnego sterydu. Inhalatory są zarówno bezpieczne, jak i opłacalne. Jednak będą działać tylko wtedy, gdy zostanie zastosowana właściwa technika. Inhalatory występują w trzech głównych formach: inhalatory z dozownikiem, inhalatory aerozolowe aktywowane oddechem oraz inhalatory suchego proszku.

Inhalatory z dozownikiem

To jest najczęstszym rodzajem inhalatora. Wykorzystuje metodę naciśnięcia i wdechu, która dostarcza określoną dawkę leku w postaci aerozolu. Używa hydrofluoroalkanu do napędzania leku. Tylko 20% leku dotrze do dróg oddechowych, jeśli zostanie prawidłowo zastosowane. Pozostała część dociera do części ustnej gardła i jest następnie połykana. Istotne jest, aby pacjent stosował właściwą technikę i właściwą dawkę.

Częste błędy podczas używania inhalatora tego typu:

  • Brak wstrząśnięcia inhalatora przed użyciem.

  • Wdychanie zbyt wcześnie przed naciśnięciem kanistra.

  • Wdech za późno po naciśnięciu kanistra.

  • Brak wystarczającej ilości czasu między dawkami (pacjenci powinni odczekać co najmniej 30 – 60 sekund przed kolejnym zaciągnięciem, aby dać wystarczająco dużo czasu na zmieszanie się propelentu i leku).

Niektóre grupy pacjentów częściej mają trudności z prawidłowym przyjmowaniem inhalatorów. Na przykład dzieci, słabi pacjenci i pacjenci z zaburzeniami poznawczymi, schorzeniami neurologicznymi lub zapaleniem stawów są wszyscy narażeni na słabą technikę inhalacji. Innym czynnikiem jest to, że wszystkie różne typy inhalatorów są używane w nieco inny sposób i ważne jest, aby pacjent/klient został oceniony i nauczony prawidłowej metody dla swojego inhalatora. Aż 85% osób nie używa prawidłowo inhalatorów!

Innego typu inhalatory zmniejszają potrzebę koordynacji wdechu i aktywacji inhalatora. Stosuje się je również, gdy osoba ma słabą technikę inhalacji, taką jak niemożność wstrzymania oddechu do 10 sekund lub gdy nie jest w stanie wziąć długiego wolnego oddechu. Niektóre osoby z problemami poznawczymi lub zręcznością mogą odnieść korzyści z używania tych typów. Przekładki należy regularnie czyścić zgodnie z wytycznymi producenta zawartymi w każdym opakowaniu przekładek. Powinny być wymieniane przynajmniej co 12 miesięcy. Są one zwykle używane z inhalatorami pierwszego rodzaju, ponieważ niektóre inhalatory nie pasują do tych drugich.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*