Tarczyca – czym jest, jakie są związane z nią problemy i jak stawiana jest diagnoza?

kariera xeli

Główną rolą tarczycy w układzie hormonalnym jest regulacja metabolizmu, czyli zdolności organizmu do rozkładania żywności i przekształcania jej w energię. Żywność zasadniczo napędza ciało, a każde nasze ciało wykorzystuje to paliwo w różnym tempie. Dlatego często słyszysz o niektórych ludziach z „szybkim” metabolizmem, a innych z „powolnym” metabolizmem.

Tarczyca kontroluje metabolizm poprzez działanie hormonu tarczycy, który wytwarza poprzez ekstrakcję jodu z krwi i włączenie go do hormonów tarczycy. Komórki tarczycy są wyjątkowe, ponieważ są wysoce wyspecjalizowane w przyswajaniu i stosowaniu jodu. Każda inna komórka zależy od tarczycy, aby zarządzać jej metabolizmem.

Przysadka mózgowa i podwzgórze kontrolują tarczycę. Gdy poziom hormonu tarczycy spada zbyt nisko, podwzgórze wydziela hormon uwalniający TSH (TRH), który ostrzega przysadkę mózgową, wytwarzając hormon stymulujący tarczycę (TSH). Tarczyca reaguje na ten łańcuch zdarzeń, wytwarzając więcej hormonów.

Anatomia tarczycy

Tarczyca, wywodząca się od greckiego słowa oznaczającego tarczę, jest gruczołem w kształcie motyla, znajdującym się przed tchawicą (zwaną tchawicą) i tuż poniżej krtani lub jabłka Adama w szyi. Składa się z dwóch połówek, zwanych płatami, które są połączone pasmem tkanki tarczycy zwanym przesmykiem.

Podczas rozwoju tarczyca znajduje się w tylnej części języka i przed porodem musi migrować do przedniej części szyi. Istnieją rzadkie przypadki, gdy tarczyca migruje za daleko lub za mało. Są nawet przypadki, gdy tarczyca pozostaje z tyłu języka – jest to znane jako tarczyca językowa.

Hormony tarczycy

Dwa główne hormony wytwarzane i uwalniane przez tarczycę to T3 (trijodotyronina) i T4 (tyroksyna). Tarczyca, która funkcjonuje normalnie, wytwarza około 80% T4 i około 20% T3, chociaż T3 jest silniejszy z tej pary.

W mniejszym stopniu tarczyca wytwarza również kalcytoninę, która pomaga kontrolować poziom wapnia we krwi.

Choroby i zaburzenia tarczycy

Istnieje wiele chorób i zaburzeń związanych z tarczycą. Mogą się rozwijać w każdym wieku i mogą wynikać z różnych przyczyn – na przykład obrażeń, chorób lub niedoboru diety. Ale w większości przypadków można je powiązać z następującymi problemami – do czego potrzebna jest prawidłowa diagnoza, na tą najbardziej dokładną pozwala dzisiaj badanie tsh.

Pomagają zdiagnozować problemy jak:

  • Za dużo lub za mało hormonu tarczycy (odpowiednio nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy).
  • Nieprawidłowy wzrost tarczycy.
  • Guzki lub grudki w obrębie tarczycy.
  • Rak tarczycy.

Niektóre z najczęstszych chorób tarczycy.

Wole to wybrzuszenie na szyi. Toksyczna wola jest związany z nadczynnością tarczycy, a nietoksyczna wola, znany również jako prosta lub endemiczna wola, jest spowodowana niedoborem jodu.

Nadczynność tarczycy jest spowodowana zbyt dużą ilością hormonów tarczycy. Osoby z nadczynnością tarczycy są często wrażliwe na ciepło, nadpobudliwe i nadmiernie jedzą. Wole są czasem efektem ubocznym nadczynności tarczycy. Jest to spowodowane odpowiednio nadmiernie stymulowaną tkanką tarczycy i stanem zapalnym.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*