Szkoła rolnicza – czy warto kształcić się w tym kierunku?

farmer_Jay

Obserwując polską branżę rolniczą można zauważyć ciągły rozwój, utrzymujący się na wysokim poziomie od co najmniej kilku lat. Branża stawia na nowoczesność, zmechanizowanie maszyn i urządzeń, przez co codzienne obowiązki stają się lżejsze. Ważnym aspektem jest również otwieranie się na nowe kierunki i trendy w rolnictwie. Można to zauważyć również w kształceniu młodych ludzi chcących związać swą zawodową przyszłość z rolnictwem. Co więc proponuje edukacja i jakie możliwości po tych kierunkach stwarza rynek pracy?

Edukacja rolnicza

Edukację w branży rolniczej można zacząć już w szkole średniej. Do wyboru są odpowiednio szkoły zawodowe, dające gotowy fach oraz praktyczne umiejętności do pracy w zawodzie oraz technikum, umożliwiające oprócz fachu kontynuację nauki na uczelni wyższej. W ostatnich latach edukacja w zakresie rolnictwa przeżywała kryzys, bowiem rolnictwo nie było dla kandydatów do szkół atrakcyjnym, przyszłościowym kierunkiem.

Jednak od jakiegoś czasu, kiedy to samo rolnictwo postawiło na rozwój, stało się atrakcyjniejsze także dla uczniów szkół średnich oraz wyższych. Nowe trendy oraz nisze w branży spowodowały, że szkoły o profilu rolniczym otworzyły nowe kierunki kształcenia, które stały się atrakcyjne dla kandydatów. I tak od kilku lat popularnością cieszą się kierunki takie jak architektura krajobrazu, technik agrobiznesu.

Jak wykorzystać trendy

Od pewnego czasu można zauważyć pewne trendy wpływające na kształt rolnictwa. Ludzie na nowo wracają na łono natury i doceniają zdrowe, ekologiczne jedzenie. Stwarza to nie tylko same trendy i kierunki, dokąd zmierza rolnictwo, ale również możliwości potencjalnego zarobku dla przedsiębiorców. Ludzie często wybierają odpoczynek za miastem, doceniając spokój, świeże powietrze, bliskość zwierząt i dobre jedzenie.

To ostatnie stwarza nową kategorię w biznesie, czyli nurt eko, kładący szczególny nacisk na świeże warzywa i owoce, a także wiejski nabiał, będący synonimem wysokiej jakości, zdrowych produktów. Produkcja takich produktów jest także elementem polskiej kultury i tradycji, dlatego też warto wykorzystać te elementy jako pomysł na biznes i element kształcenia przyszłych rolników.

Jakie kierunki można znaleźć w szkołach

Oprócz znanego już kierunku Technik Rolnik, polskie szkolnictwo oferuje kształcenie na wielu atrakcyjnych kierunkach. W ofercie edukacyjnej można znaleźć kierunki szkolące w zakresie architektury krajobrazu, agrobiznesu czy też w zawodzie leśnika, hodowli zwierząt, ogrodnictwa, biotechnologii, technologii zwierząt czy weterynarii. Jak widać, szkolnictwo oferuje nam bogaty zakres edukacji w dziedzinie rolnictwa, nie ograniczając się jedynie do roli statystycznego rolnika.

Branża ta zyskuje coraz więcej absolwentów zdecydowanych do pracy w zawodzie, a jest to spowodowane rozwojem branży, możliwościami dostania ciekawej pracy i awansu zawodowego. Nie bez znaczenia pozostaje również odchodzenie od stereotypów związanych z branżą, przez co kierunek staje się atrakcyjny dla poszukujących pracy.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem dla przyszłych rolników: giełda rolna (www.agrobook24.pl)

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*