Jak dać Szefowi prezent na święta i nikomu się nie narazić?

present-1893641_1920

Zasady etykiety biznesowej nie wymagają od ciebie ani żadnego pracownika dawania prezentu szefowi na jakąkolwiek okazję. W rzeczywistości dawanie prezentu, gdy nie jest konieczne, może wyglądać, jakbyś próbował kupić sobie drogę do dobrych łask szefa. Podarowanie szefowi niestosownego prezentu może sprawić, że poczuje się niekomfortowo.

Jeśli jednak uważasz, że konieczne jest, abyś podarował swojemu szefowi prezent lub po prostu chcesz dać szefie prezent, musisz znać wytyczne.

Najpierw rozważ prezent grupowy

Na urodziny i święta rozważ podarowanie prezentu grupowego zamiast prezentu od Ciebie. Prezent grupowy odciąża cię od presji, jeśli masz napięty budżet. Ponadto możesz nie znać swojego szefa wystarczająco dobrze, aby wybrać właściwą rzecz. Jeśli ktoś już koordynuje prezent grupowy, najlepszym podejściem jest zawsze uczestnictwo w grupie. Oczywiście, jeśli twój szef otrzyma prezent grupowy od wszystkich w dziale, a ty się nie włączysz, źle cię to pokaże na tle innych.

Bądź dyskretny

Jeśli sam dajesz prezent, dostarcz go prywatnie, nie pokazując się przed innymi pracownikami. Próba popisania się lub podarowania prezentu innym pracownikom będzie tylko rujnować twoją opinię w oczach twoich kolegów. Bądź więc graczem zespołowym (nie tylko w przypadku projektów w pracy), ale także gdy w grę wchodzi temat prezentów.

Jedynym rozsądnym wyjątkiem może być to, że ty i twój szef jesteście przyjaciółmi poza pracą i chcecie zrobić coś wyjątkowego, aby uznać osobistą stronę związku. W takim przypadku daj prezent swojemu szefowi poza miejscem pracy zamiast w biurze.

Staraj się zadowolić, nie robić wrażenia

Spraw, aby elegancki prezent dla mężczyzny był prosty, szczery i stosunkowo niedrogi, i trzymaj się z dala od dawania rzeczy osobistych, takich jak perfumy lub woda kolońska. Ponadto, gdy dajesz prezenty w najwyższej jakości, wywiera to presję na odbiorcę, aby odpowiedział tym samym. Jeśli coś jest, czego twój szef naprawdę by chciał, ale jest to nieco droższe – poproś współpracownika, aby złożył się z tobą na prezent. Z reguły drogie prezenty powinny pochodzić w środowisku pracowniczym od grupy.

Nigdy nie dawaj gotówki jako prezentu

Prezenty gotówkowe wysyłają wiadomość, że była to decyzja podjęta w ostatniej chwili i że nie zależy ci wystarczająco dobrze na poznaniu gustów i zainteresowań szefów. Innym powodem, dla którego nigdy nie należy dawać szefowi gotówki, jest to, że małe kwoty wydają się trywialne i obowiązkowe, a duże kwoty wydają się nieuzasadnione lub mogą sprawiać wrażenie, że próbujesz dostać się w łaski swojego pracodawcy. O ile nie rozdajesz pracownikom premii ze swojej firmy, nigdy nie dawaj gotówki jako prezentu.

Karta podarunkowa jest odpowiednia, gdy chcesz coś takiego dać swojemu szefowi, ale nawet wtedy zastanów się nad tym np. nie dawaj szefowi karty podarunkowej do kawiarni, jeśli nie pije kawy.

Nie dawaj obietnic. Lepiej kup kartkę z życzeniami i odręcznie pisz coś sensownego – co wyróżni się w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*