Suche stemple ­– czym są i do czego można je wykorzystać?

32ebd8d50b5253870124c1c75b32de37

Tradycyjne pieczątki automatyczne, dzięki licznym zaletom ich wykorzystania na stałe zagościły na biurkach urzędników. Nie jest to jednak jedyny rodzaj stempli, z którymi możemy się spotkać. Na rynku dostępne są także m.in. stemple ekologiczne, fleszowe, kieszonkowe oraz suche stemple. Te ostatnie służą przede wszystkim podkreśleniu wysokiej rangi dokumentów, jak również przygotowania eleganckich zaproszeń. Ich największym atutem jest trwałe, eleganckie odbicie, które wygląda jak tłoczone na papierze. O historii i metodach wykorzystywania popularnych do dziś suchych stempli piszemy poniżej.

Suche stemple w dawnych cywilizacjach

Początki wykorzystywania suchych stempli sięgają 3000 lat p.n.e. Przed wiekami posługiwali się nimi Grecy oraz ludność zamieszkująca okolice Morza Egejskiego. Do produkcji suchych stempli wykorzystywano miękkie kamienie oraz kość słoniową. Z czasem forma oraz wykonanie stempli stawało się coraz doskonalsze, a co za tym idzie, poprawiała się jakość odbicia. W epoce brązu suche stemple przybrały formę wypukłej elipsy, a w okresie hellenistycznym powstawały specjalne wzory na kamieniach szlachetnych, które wskazywały na status posiadacza stempla.

Suche stemple współcześnie

Suche stemple są dziś powszechnie wykorzystywane na całym świecie przez różne instytucje, przede wszystkim urzędy. Swoją nazwę zawdzięczają one temu, że nie wymagają wykorzystania tuszu. Innymi słowy, można nimi znakować papiery, na których tradycyjne pieczątki schną bardzo długo lub się rozmywają. Dzięki trwałości odbicia oraz temu, że są praktycznie niemożliwe do podrobienia, służą do oznaczania np. dyplomów szkół wyższych, dokumentów notarialnych, rachunków, faktur, certyfikatów, wyróżnień. Przedmioty oznaczone suchymi stemplami wyróżniają się na tle innych, dlatego chętnie sięgają po nie firmy w celu oznakowania książek, listów, kopert, zaproszeń i wszelkiego, innego typu korespondencji. W efekcie uzyskuje się czyste odbicie, dzięki któremu rzeczy nabierają niepowtarzalnego charakteru.

Warto pamiętać o tym, że niektóre wzory suchych stempli, będące dziś w obiegu, są zastrzeżone w Urzędzie Patentowym. Wynika to z tego, że wśród instytucji, które wykorzystują w swojej pracy suche stemple, są kancelarie adwokackie, notarialne czy wspomniane wcześniej instytucje państwowe.

Jak powstają suche stemple?

Podejmując temat suchych stempli, warto wspomnieć przynajmniej w kilku słowach o samej technologii produkcji. Suche stemple powstają przy wykorzystaniu laserowo grawerowanych matryc. Specjalne prasy pozwalają na odwzorowanie wielu indywidualnych cech posiadacza stempla jak: znak graficzny, hasło reklamowe, sygnatura czy logotyp firmowy. Treść stempla nadaje się do wyciśnięcia na papierze, kartonie, skórze, papierze fotograficznym i wielu innych materiałach.

W zależności od preferencji użytkownika odbicie może być wklęsłe lub wypukłe. Suche stemple charakteryzują się trwałością i nie wymagają wykorzystania materiałów eksploatacyjnych takich jak tusze etc. Mogą one przybierać formę okrągłą, jak również prostokątną, choć tak naprawdę nie jesteśmy ograniczeni co do jej kształtu.

Suche pieczęcie są bardzo wysokiej jakości, ponieważ zastosowano w nich najlepsze materiały, a precyzja wykonania jest bardzo duża. Uniwersalny kształt suchego stempla sprawia, że dobrze leży on w dłoni gwarantując pełen komfort pracy.

Suche stemple – synonim elegancji i wyczucia stylu

Suche stemple były znane już naszym przodkom. Służyły im do podkreślenia statusu społecznego właściciela. Dziś są najczęściej wykorzystywane do potwierdzenia oryginalności dokumentów. Suche stemple to produkty godne polecenia nie tylko urzędnikom czy osobom związanym z prawem, ale także tym, którzy chcą w oryginalny sposób promować swoją działalność. W wolnej chwili warto więc pomyśleć o urozmaiceniu swojej identyfikacji właśnie za pomocą suchego stempla, ponieważ grawerowanie sprawia, że nawet zwykły przedmiot taki jak list czy koperta przykuwa i cieszy wzrok patrzących. Klienci i współpracownicy z pewnością docenią wyjątkowość takiego plastycznego odcisku.

Suche stemple można wygodnie zamówić np. w firmie Stampler.pl. Do wyboru pozostają suche stemple  w formie okrągłej o średnicy: 41 oraz 51 mm, jak i prostokątnej w wymiarze 50 x 25 mm. Za pośrednictwem strony można także zamówić m.in. tradycyjne pieczątki firmowe czy pieczątki kieszonkowe.

Fotografia pochodzi ze strony https://pl.pinterest.com/pin/313844667755240314/

2 odpowiedzi "Suche stemple ­– czym są i do czego można je wykorzystać?"

  1. Niestety pieczątki odchodzą w przyszłym roku do lamusa. Zobaczymy co z suchymi pieczęciami :)

  2. Moim zdaniem suche stemple przetrwają próbę czasu jako element dekoracyjno – reklamowy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*