Smart czyli mądry – jak mądry może być twój dom?

3bd4a8ec2eca902b570258bdc49959a7

Smartfony zadomowiły się już w naszym życiu na dobre. Oznacza to, że przywykliśmy do jednego urządzenia służącego nam za aparat telefoniczny, fotograficzny, notatnik i wiele innych. Ale w jaki sposób pojęcie “smart’ może odnosić się do domu?

Na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych rozwiązań – gniazdek, żarówek, a nawet sprzętów kuchennych jak lodówka czy zmywarka. Coraz popularniejsze jest łączenie wszystkich tych urządzeń w jeden system, którym można łatwo i szybko zarządzać. Służą do tego najczęściej asystenci tacy jak Amazon Alexa czy Google Home.

Integracja poszczególnych elementów sprawia, że zarządzanie domem staje się dużo łatwiejsze. Kontrola bram, rolet, alarmów a nawet ogrzewania z jednego urządzenia stanowi duże ułatwienie w życiu codziennym.
Producenci oraz wykonawcy idą o krok dalej. Teraz już na poziomie projektowania domu jest możliwość wprowadzenia rozwiązań typu smart home. Centralna regulacja temperatury za pomocą termostatu to nic nowego, ale co jeśli mógłbyś to robić z poziomu smartfona? Ustawienie rolet w sposób pozwalający oszczędzać energię na oświetleniu? Żaden problem. Centralny zamek, dzięki któremu zawsze masz pewność, że twój dom jest dobrze zabezpieczony i nikt nie zapomniał zamknąć drzwi? Brzmi super, prawda?

Inteligentny dom to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Systemy automatycznego oświetlenia, zarządzania wodą czy też wspomagające segregację odpadów to przyszłość nowoczesnego budownictwa.

Nawet jeśli aktualnie nie masz w planach rozpoczęcia budowy nowego domu lub finanse nie pozwalają ci na inwestowanie dużych kwot w rozwój inteligentnego systemu zarządzania, możesz zacząć od prostych rzeczy. Pod warunkiem, że masz w domu stabilną sieć Wi-Fi będziesz w stanie niedużym kosztem wprowadzić kilka sprytnych rozwiązań. Wystarczy, że do lampy w pokoju wkręcisz inteligentną żarówkę. Nie dość, że będziesz mógł ją obsługiwać głosowo, to jeszcze pozwoli ci ona na regulację barwy czy natężenia światła w zależności od potrzeb. Wymień kilka gniazdek w swoim domu na te z funkcją smart. Dzięki temu rozłączanie wtyczek po zakończeniu ładowania telefonu nie będzie już problemem. Wystarczy, że otworzysz aplikację i zadecydujesz o odłączeniu gniazdka od sieci.
Jeśli do tego postanowisz połączyć wszystkie swoje inteligentne urządzenia w jeden system za pomocą wybranego przez siebie asystenta przekonasz się jak codzienna obsługa domu może być wygodna i przyjemna, a przy tym zaoszczędzisz kilka złotych.

Polecamy:
Przejazd kredytowany do Holandii – na czym polega?
Busy do Holandii i Niemiec – jak wybrać najlepszego przewoźnika?
Odkup odszkodowania komunikacyjnego przez firmę TB Ekspert

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*