Rynek pracy coraz chętniej otwiera się na studentów!

Young group of people discussing business plans.

Wciąż studiujesz i zdobywasz wykształcenie, chcesz jednak powoli stawiać swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Zależy Ci na tym, by jednocześnie budować swoje CV i móc wpisać w rubrykę „doświadczenie” jak najwięcej. Ucieszy Cię zatem fakt, że polscy pracodawcy coraz chętniej otwierają podwoje swoich firm właśnie na osoby wciąż uczące się, umożliwiając im naukę praktyczną, wśród fachowców z niemałym doświadczeniem. To ogromna szansa, z której aż wstyd byłoby nie skorzystać. Czy polscy studenci wykorzystują takie możliwości?

Absolwent z wyższym wykształceniem bez pracy

Wiele mówi się o magistrach pracujących „na kasie” w hipermarkecie. I rzeczywiście, jest to smutna codzienność wielu magistrów. Dlaczego ludzie z wyższym wyksztalceniem muszą łapać się stanowisk, które nie są dla nich dedykowane? Głównym winowajcom jest ich niechęć do zdobywania doświadczenia już w czasie studiów! To właśnie doświadczenie w CV jest obecnie dla pracodawców najważniejsze. Niezależnie czy były to tylko praktyki, czy staż, każda godzina spędzona w środowisku pracy związanej z wykształceniem jest cenna. Nie dziwmy się więc pracodawcom, którzy nie chcą przyjąć do pracy osoby z dyplomem, ale bez doświadczenia – o to ostatnie trzeba bowiem zacząć się troszczyć znacznie wcześniej.

Gdzie zdobywać doświadczenie?

Zapytacie zapewne, gdzie zatem student powinien szukać pracy? Na początek wcale nie musi być to pełnoetatowa praca! Wystarczą praktyki lub staże odbywane w placówkach czy firmach zgodnych z Twoim wykształceniem. Co ciekawe, pracodawcy coraz chętnej przyjmują na staże osoby wciąż uczące się. Przykładem może być agencja pracy https://www.gppeople.pl/, która do swojego działu HR od dłuższego czasu przyjmuje studentów 4 i 5 roku kierunków ekonomii, marketingu czy PR. To przypływ świeżej energii, nowych pomysłów i obiektywnego spojrzenia na firmę, co zapewne zaprocentuje już od początku takiej współpracy. Zanim więc rozłożysz ręce z bezsilności – poszukaj! Zastanów się, w której firmie, chciałbyś odbywać staż i złóż tam swoje CV. Nawet jeśli nie poszukują w tym momencie stażysty, może Twoja kandydatura spodoba im się na tyle, że przyjmą Cię w swoje progi? Próbować zawsze warto!

Czy rynek pracy w najbliższych latach zmieni się na lepsze?

W ostatnich latach rynek pracy w Polsce przechodzi ogromne transformacje. Zmienia się nie tylko nastawienie pracodawcy do pracownika, ale również podejście pracowników do zdobywania pracy. Jesteśmy bardziej elastyczni, podatni na zmiany i staramy się radzić sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. I dlatego właśnie studenci powinni najwcześniej jak to możliwe podejmować próbę podjęcia stażu zgodnym ze swoim wykształceniem – przyda im się to w zdobywaniu pracy w przyszłości.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*