Rozterki, frustracje, tęsknota – tata wraca do pracy

stock-photo-6538700-man-wearing-suit-holding-a-baby-2

Jak wynika z badań, coraz więcej ojców decyduje się na korzystanie z opcji, jaką jest urlop ojcowski. Choć dwa tygodnie, z jakiego mogą skorzystać młodzi ojcowie nie jest wystarczająco długim czasem, jaki chcieliby spędzić ze swoim dzieckiem, to coraz częściej chętnie korzystają z oferowanej im opcji. Jednak nowa rola, jaką jest ojcostwo oraz spędzanie całych dni w rodzinnym gronie sprawia, że powrót ojca do pracy nie jest tak łatwy i przyjemny, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, z czym borykają się świeżo upieczeni ojcowie oraz jak poradzić sobie z nie zawsze łatwymi emocjami, jakie pojawiają się po pojawieniu na świecie potomka.

Tata wracający do pracy

Dwa tygodnie mijają niezwykle szybko. Czas spędzony z rodziną minął stanowczo za szybko, a nie da się nacieszyć obecnością dziecka na zapas. Nastaje czas powrotu do pracy, w której chcąc nie chcąc wracamy myślami do dziecka, z którymi spędziliśmy wyjątkowy czas i chociaż trudno się do tego przyznać przed kolegami w pracy, to zwyczajnie… tęsknimy. Za dzieckiem i rodziną. Chociaż nie wszystkie obowiązki związane z opieką nad dzieckiem są łatwe, a niektóre niekoniecznie przyjemne- w końcu który tata wie, że małe dzieci potrafią zrobić tak duże kupy? W pracy, wchodząc na tematy rodzicielskie i rodzinne świeżo upieczony ojciec często nawet nieświadomie porównuje się do innych ojców, zaczyna się zastanawiać czy uda mu się zapewnić taki byt, o jakim marzył ojciec oraz jak wiele się zmieni w funkcjonowaniu rodziny. Uczucia związane z obawą czy ojciec sobie poradzi połączone z dumą związaną z urodzeniem dziecka budzą wiele sprzecznych emocji, z którymi ojciec nie zawsze łatwo sobie radzi. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy ojciec miota się w tych sprzecznych emocjach?

Po pierwsze spokój

Dziecko jest niezwykle wyczulone na nastroje swoich rodziców, dlatego też pierwsze co należy zrobić, to maksymalnie się wyciszyć. Wielu młodych rodziców, zarówno ojców jak i matek zmaga się z wątpliwościami dotyczącymi swoich umiejętności oraz tego, czy zwyczajnie sobie poradzą z opieką nad dzieckiem. Ważne jest, aby na początku starać się rozsądnie podzielić obowiązki związane z dzieckiem oraz prowadzeniem domu, pozwoli to wypracować taki system, w którym rodzice będą sobie wzajemnie pomagać, a wszystkie obowiązki zostaną ogarnięte. Ważne jest również dojście do konsensusu w kwestii kariery zawodowej. Zazwyczaj to tata zajmuje się zarabianiem na dom i rodzinę, jednak można spróbować porozmawiać o zmianie godzin pracy czy pracy częściowo w domu, dzięki czemu tata również będzie miał możliwość spędzenia czasu z dzieckiem. Możliwości jest kilka, dlatego też warto wspólnie zastanowić się i wybrać najdogodniejszy dla wszystkich wariant. Zachęcamy także do lektury blogów parentingowych (np. https://mlodytata.pl/), które pomogą się uporać z wieloma problemami rodzicielskimi.

Najważniejsza rozmowa

Pojawienie się dziecka to rewolucyjny czas dla obojga rodziców, pełen wielu zmian i nowych sytuacji. Młodzi ojcowie mogą czuć się przytłoczeni nową sytuacją oraz związaną z nimi obowiązkami. W takiej sytuacji warto podjąć szczerą rozmowę z partnerką i dokonać takiego podziału obowiązków, który zadowoli obie strony.

Zainteresuj się również czym jest zespół Retta – polecamy artykuł: https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*