Kawa rozpuszczalna a mielona – jaka jest różnica?

Przechwytywanie

Jeśli chodzi o dokonywanie wyboru między kawą mieloną a rozpuszczalną, ludzie wciąż są podzieleni. Niektórzy uważają, że kawa rozpuszczalna to diabelski napar, a nie tak naprawdę kawa, podczas gdy inni żyją samą kawą rozpuszczalną. Więc – jaka jest tutaj różnica?

Dla przypomnienia, kawa rozpuszczalna różni się od kawy mielonej, ponieważ jest parzona w postaci koncentratu. W wyniku szybkiego procesu suszenia lub liofilizacji powstaje ekstrakt kawy w proszku – czyli kawa rozpuszczalna. Jak każdy napój, który ma kilka odmian – są różnice między kawą rozpuszczalną a kawą mieloną.

Ważne różnice między kawą rozpuszczalną a kawą mieloną

Czy wiesz, że kawa jest jednym z najzdrowszych napojów, jakie możesz mieć? Każda filiżanka, którą pijesz, jest całkowicie pełna przeciwutleniaczy, a co najważniejsze – poprawia czujność umysłową i funkcje poznawcze, a także ma niską kaloryczność! To samo można powiedzieć o kawie rozpuszczalnej i mielonej. Na przykład – kawa rozpuszczalna to dosłownie 100% ziaren kawy, które zostały prażone, zmielone i zaparzone z wodą do postaci płynnej, a następnie odwodnione, dzięki czemu ma takie same korzyści zdrowotne jak ziarna kawy mielonej.

Pomimo różnic w smaku, liczba przeciwutleniaczy jest prawie taka sama dla obu napojów. Jest tylko różnica w zawartości kofeiny, gdzie kawa rozpuszczalna ma około połowy kofeiny świeżej kawy. Pytanie brzmi – co jest dla Ciebie lepsze – kawa mielona czy rozpuszczalna? Te różnice powinny pomóc Tobie i mnie w podjęciu rozsądnej decyzji dotyczącej rodzaju kawy, którą chcesz pić.

Ile czasu zajmuje przygotowanie kawy?

Sztuka parzenia kawy rozpuszczalnej jest tak prosta, jak odmierzanie granulek, dolewanie gorącej wody i tak po prostu – gotowe! Przygotowanie kawy w ten sposób zajmuje tylko kilka sekund, a jeśli brakuje Ci czasu, ale nie możesz wyjść z domu bez filiżanki pysznej kawy, kawa rozpuszczalna uratuje dzień, dodając kofeiny, której pragniesz. W ten sposób nie da się zaparzyć kawy mielonej. Bez względu na to, czy zaczynasz od ziaren, które wymagają zmielenia, czy też masz już kawę mieloną, która czeka na Ciebie, proces uzyskania idealnej filiżanki zajmuje więcej niż kilka minut. Zdarzają się sytuacje, w których kawę mieloną można przyrządzić szybciej, ale mimo to – jeśli chodzi o łatwość i szybkość przygotowania filiżanki kawy, nie można pokonać kawy rozpuszczalnej. Ponadto – przygotowanie kawy z kawy rozpuszczalnej nie wymaga uczenia się procesu. Po prostu dolewasz gorącą wodę i masz kawę.

Ile kawy się marnuje?

Jeśli tylko Ty pijesz kawę, wielokrotnie przy kawie mielonej będziesz miał dodatkowe resztki kawy, a następnie cały proces pozbycia się fusów z kawy. W przypadku kawy rozpuszczalnej wystarczy użyć dokładnie takiej ilości kawy, jakiej potrzebujesz na każdą filiżankę, bez żadnych strat.

Co ze smakiem?

Świeżo parzona kawa zachowuje wszystkie swoje olejki eteryczne i inne ważne bomby smakowe w stanie nienaruszonym, nadając jej pełniejszy, bardziej subtelny smak niż większość kaw instant. Świeża kawa jest bardziej zróżnicowana pod względem smaku.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*