Jakie rolety do domu? Natynkowe czy podtynkowe?

20230125113922_g85199c46f8a5097956b32356d8a61f6456c4085e3174a4f40a02c9748b1a393f8707f42cce3c32dad1290868d878f631acc89196d2eec129af555523642992a2_640.jpg

Na wielu polskich osiedlach coraz częściej widać rolety zewnętrzne. Trudno się temu dziwić, są w końcu funkcjonalne i zapewniają bezpieczeństwo mienia. Pytanie tylko, czy pancerze natynkowe są lepsze od podtynkowych. Jakie rolety do domu wybrać? Spróbujmy znaleźć odpowiedź.

Rolety okienne zewnętrzne

Zacznijmy od tego, że współczesne systemy antywłamaniowe na oknach to naprawdę dobra inwestycja. Rolety zewnętrzne na wymiar wykonywane są dzisiaj z wysokiej klasy aluminium, które jest lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne zarazem. Konstrukcja tych systemów natomiast zapewni Państwu łatwość obsługi przy jednoczesnej gwarancji, że osoby nieupoważnione napotkają nie lada trudność w czasie włamania. Dotyczy to każdego typu rolet zewnętrznych, które są dzisiaj produkowane w Polsce. Co więcej, takie systemy mają duży wpływ na energooszczędność i wyciszenie domu, jeśli w pobliżu znajduje się ruchliwa droga na przykład.

Zalety rolet natynkowych

Rolety natynkowe są obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem. Rzecz w tym, że ich montaż może mieć miejsce w każdej chwili. Ingerencja w strukturę budynku jest w tym wypadku minimalna, ponieważ instalacja systemu odbywa się całkowicie po zewnętrznej stronie elewacji. To bez wątpienia duży plus. Właściciele już istniejących budynków nie muszą bowiem liczyć się z większymi kosztami przedsięwzięcia. Zdjęcie rolet zewnętrznych również jest stosunkowo łatwe, o ile zajdzie taka potrzeba. Sporo na ten temat mogą Państwo przeczytać tutaj: https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-natynkowe.

Poza tym rolety natynkowe wiążą się z tym, że kasety oraz prowadnice są łatwo dostępne dla serwisantów. Wystarczy drabina i fachowcy mogą wykonać ewentualne naprawy w bardzo krótkim czasie. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że całość jest mało dyskretna. Rolety natynkowe są więc czymś ewidentnym i rzucają się w oczy.

Czy rolety podtynkowe są lepsze?

Na pewno tak, jeśli mowa o kwestiach estetycznych. Zewnętrzne rolety podtynkowe mają charakter minimalistyczny. Gdy są całkowicie otwarte, w ogóle nie widać, że na oknach są jakiekolwiek rolety. Dzieje się tak dlatego, że cały mechanizm jest po prostu schowany pod elewacją. A gdy pancerz jest wysunięty, jego obecność i tak pozostaje względnie dyskretna. Co interesujące, profile mogą mieć różne kolory, nie wyłączywszy odcieni drewna. Oznacza to, że mogą Państwo dobrać okleinę do stylistyki okien i drzwi lub chociażby dachu. Uzyska się dzięki temu efekt wyjątkowej harmonii. Systemy podtynkowe dają też więcej miejsca na inne instalacje, czyli moskitiery zewnętrzne na przykład. Szczegóły technologiczne takiego rozwiązania są do wglądu na stronie https://www.roletyalu.pl/oferta/rolety-zewnetrzne/rolety-podtynkowe.

Wadą rolet podtynkowych jest jednak to, że wymagają ingerencji w konstrukcję budynku. Najlepiej jest zaplanować taką inwestycję już w trakcie projektowania domu i uwzględnić ją w trakcie jego budowy lub gruntownego remontu. Inaczej mówiąc, instalacja systemów tego rodzaju to dość konkretne przedsięwzięcie konstrukcyjne.

No więc jakie rolety do domu kupić? Jeśli planują Państwo budowę domu od podstaw lub kompleksowy remont elewacji w już istniejącym budynku – zdecydowanie lepiej zainwestować w rolety podtynkowe. Mają świetne walory użytkowe, a do tego prezentują się bardzo elegancko. Jeśli jednak estetyka domu nie jest najwyższym priorytetem, a montaż rolety ma być szybki i nie ingerować w elewację, pancerze zewnętrzne natynkowe będą lepszym wyborem.

Odgrzybianie mieszkania – o czym warto wiedzieć?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*