Rekruter – jak szuka pracy i pracowników?

adobestock_191177012

Praca na stanowisku rekrutera wydaje się bardzo atrakcyjna – jest stosunkowo łatwo dostępna, jej podjęcie nie wymaga zaawansowanej technicznej wiedzy, a obok stałej wypłaty, pracowników często obejmuje system premiowy. Czy praca rekrutera to spełnienie marzeń?

Rekruter to zawód, który z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu. Rynek pracy przechodzi ciągły proces zmiany – rynek pracodawcy przeistacza się w rynek pracownika. Zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie, a firmy coraz częściej są zmuszone do konkurowania o pozyskanie najlepszego personelu. Jest to szczególnie widoczne w stosunku do wysoko postawionych stanowisk – dyrektorów, managerów, team leaderów, pracowników IT – na których obsadzenie niewykwalifikowanych pracowników może przynieść wiele szkód dla firmy. Znalezienie odpowiedniej osoby wydaje się nie lada gratką i to tu otwiera się furtka dla rekruterów.

Jak wygląda praca rekrutera?

Rekruter należy do grupy stanowisk biurowych, gdzie głównymi narzędziami pracy jest komputer i telefon. Pracownik zatrudniony w charakterze rekrutera jest odpowiedzialny za koordynację całego (lub określonych części) procesu rekrutacyjnego: od zredagowania ogłoszenia o pracę, aktywne przeszukiwanie bazy pracowników, dopasowanie oferty do umiejętności pracownika po przeprowadzenie wstępnych rozmów kwalifikacyjnych i zaprezentowanie klientowi potencjalnego kandydata na poszukiwane stanowisko.

Gdzie szukać pracy?

Rekruter ma dwie ścieżki rozwoju. Może podjąć pracę w zewnętrznej agencji rekrutacyjnej (Hays, Adecco czy Randstad), która współpracuje i pozyskuje pracowników dla największych przedsiębiorstw w kraju bądź zatrudnić się wewnątrz struktur firmy i realizować wewnętrzne projekty. Obie opcje mają swoje plusy i minusy, a jedną z różnicujących je kwestii są zarobki. Obecnie najwięcej ofert pracy, zarówno w agencji, jak i wewnętrznym dziale HR, można znaleźć w wyszukiwarce Amundio.pl.

Rekruterzy znajdą pracę w każdym większym mieście w Polsce. Wiele agencji prowadzi projekty dla klientów w całej Polsce, a nawet zagranicą. Podejmując pracę np. w Rzeszowie, może okazać się, że będziesz szukał kandydatów do największych spółek w Warszawie czy Krakowie.

Ile zarabia rekruter?

Według popularnych portali, Specjalista ds. rekrutacji zarabia przeciętnie 4-6,5 tys. zł brutto na umowie o pracę. Podstawowa pensja nie jest jednak jego jedynym źródłem utrzymania. Wiele agencji oferuje swoim pracownikom atrakcyjny system premiowy. Za każdy ukończony projekt rekruter może otrzymać nawet 10% z miesięcznej stawki zrekrutowanego pracownika. Prosty przykład: premia za znalezienie kierownika, który będzie zarabiał 10 tys. miesięcznie, wynosi tysiąc złotych.

Zarobki specjalisty ds. HR lokują się na podobnym poziomie, z tym wyjątkiem, że tylko 5% osób pracujących na tym stanowisku otrzymuje miesięczną premię.

Kim powinien być idealny kandydat na rekrutera?

Stosunkowo łatwo jest podjąć pierwszą pracę na stanowisku rekruta. Mile widziane jest kierunkowe wykształcenie, licencjat lub magister z zarządzania zasobami ludzkimi, socjologii lub psychologii stosowanej ze specjalizacją Human Resources. Wydaje się jednak, że istotniejszą sprawą od skończonego kierunku studiów są kompetencje miękkie. W obszarze rekrutacji pracują osoby, które lubią kontakt z ludźmi, potrafią słuchać, mają łatwość wypowiedzi i nawiązywania relacji. Idealny rekruter powinien być również elastyczny i kreatywny.

Pożądaną cechą jest dobra znajomość języków obcych. Rekruter, poszukując pracowników do międzynarodowych korporacji, często przeprowadza wstępne testy językowe.

Na dalszych szczeblach rozwoju coraz bardziej liczy się specjalistyczna wiedza. Rekruterzy IT powinni orientować się w zawiłym środowisku informatycznym, a osoby szukające pracowników produkcji – w tajnikach Lean Manufacturing czy metody 5S.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*