Przydomowe szamba – podstawy ich oczyszczania, o których powinieneś wiedzieć

iraq-1023450_960_720

Jakie opcje i alternatywy, jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków w zbiornikach septycznych są dostępne do użytku domowego? Jeśli twój dom nie jest podłączony do kanału ściekowego, wyprodukowane ścieki muszą być oczyszczane na miejscu za pomocą szamba lub domowego systemu oczyszczania ścieków wzmocnionego przez bakterie do przydomowych szamb.

Ścieki domowe obejmują ścieki z:

  • toalet
  • zlewów
  • pryszniców
  • wanien
  • pralki
  • zmywarki

Natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków nie obejmuje wody z dachu ani rynny.

Jak działa szambo?

Szambo jest w rzeczywistości zbiornikiem, w którym osiada osad z ścieków. Ścieki wpływają do zbiornika z grawitacją i czasem cząstki stałe opadają na dno zbiornika tworząc osad. Na tym etapie występuje niewielka ilość rozkładu beztlenowego, którą można zwiększyć dodając dodatkowe bakterie do przydomowych szamb.

Ciekły wyciek i inne odpady są następnie uwalniane do specjalnie zaprojektowanego obszaru perkolacji, gdzie następuje ostateczne ulepszenie ścieków, na czym dokładnie polega oczyszczanie szamb. Należy jednak pamiętać że ścieki wychodzące ze szamba wymagają dalszej obróbki przed uwolnieniem do środowiska. Dlatego wszystkie szamba wymagają albo obszaru perkolacji, albo oczyszczalni wtórnej, jak filtr czy specjalne preparaty do oczyszczalni ścieków. Więcej na ten temat można dowiedzieć się zaglądając na stronę https://aktywatory.pl/.

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Oczyszczalnia ścieków lub jednostka napowietrzania mechanicznego stanowią alternatywę dla osadnika gnilnego. Podobnie jak w przypadku szamba, ścieki wpływają do oczyszczalni, a osad osiada na dnie, oczyszczalnia ścieków oczyszcza ścieki. W zależności od rodzaju domowej oczyszczalni stosuje się dodatkowe komory do przeprowadzenia całego procesu. Dyfuzory są używane do rozpraszania powietrza niezbędnego dla bakterii do zasilania odpadami, zapewniając aerobowy rozkład ciał stałych bardziej złożony / dokładny niż w przypadku szamba. Prowadzi to do wyższej wydajności oczyszczania w porównaniu z tradycyjnym zbiornikiem septycznym.

Czy oczyszczalnie ścieków wymagają obszaru przesączania?

Ścieki wychodzące z oczyszczalni ścieków wysokiej jakości są w 95% czyste lub więcej. W zależności od gleby i wyników badania perkolacji ścieki z oczyszczalni ścieków mogą być odprowadzane bezpośrednio do obszaru przesączania lub filtra polerującego glebę. Wymagany jest obszar perkolacji lub filtr do polerowania gleby lub trzeciorzędna oczyszczalnia jako ostatnia część oczyszczania ścieków przed ich odprowadzeniem do wód gruntowych.

Oczyszczalnia ścieków lub jednostka napowietrzania mechanicznego stanowią alternatywę dla osadnika gnilnego. Podobnie jak w przypadku szamba, ścieki wpływają do oczyszczalni, a osad osiada na dnie, oczyszczalnia ścieków oczyszcza ścieki. W zależności od rodzaju domowej oczyszczalni stosuje się dodatkowe komory do przeprowadzenia zabiegu. Dyfuzory są używane do rozpraszania powietrza niezbędnego dla bakterii do zasilania odpadami, zapewniając aerobowy rozkład ciał stałych bardziej złożonych.

[TB]

1 odpowiedzi "Przydomowe szamba – podstawy ich oczyszczania, o których powinieneś wiedzieć"

  1. Pamiętaj aby dostać projekt konstrukcyjno wytrzymałościowy z dokumentacją techniczną, przed zakupem sprawdź też czy firma posiada atest

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*