Przewodnik turystyczny – Jak nim zostać? Ile można zarobić?

guides

Globalny przemysł turystyczny kwitnie. Liczba krajowych, jak i międzynarodowych przyjazdów wzrosła ponad trzykrotnie. Rachunki branży turystycznej to miliony i mają wzrosnąć o 200% w ciągu najbliższych pięciu lat.

Turystyka także w sposób istotny przyczynia się do gospodarki pośrednio poprzez jej związek z wieloma z innych sektorów, są to ogrodnictwo, rolnictwo, sztuka rzemiosła i budownictwa.

Kariera w turystyce ma sens, a szczególnie jeśli chcesz pracować jako przewodnik turystyczny. Co do wielkości przemysłu – turystyka jest jednym z największych dostawców zatrudnienia. Istnieją różne kursy, które mogą pomóc Ci stać się częścią tego sektora.

Jeśli kochasz wchodzić w interakcję z ludźmi, fascynują cię podróże do różnych miejsc i chcesz być ich częścią usługową to wiedz, że kariera w turystyce jest idealna dla ciebie. Można wybrać różne opcje: agent biura podróży, przewodnik, menedżer turystyki, agent turystyczny, pracownik usług lotniczych i tak dalej. Ale bycie przewodnikiem turystycznym wśród tego wszystkiego wydaje się najbardziej obiecujące i ekscytujące.

Można zdobyć dyplom lub certyfikat, kurs turystyki i podróży. Można wybrać wiele różnych opcji certyfikacji – studia w branżach takich jak hotelarstwo, turystyka i tak dalej. Naprawdę możliwości jest bez liku. A czego w ramach tego wszystkiego masz dokładnie się nauczyć?

Trzeba mieć dobre wyczucie biznesowe, aby być w branży turystycznej. Kurs w turystyce nauczy cię wszystkich aspektów dzięki którym będziesz działał skutecznie i będziesz prowadził podróże w sposób profesjonalny.

Niektóre z tematów które musisz bliżej poznać to:

• podróże krajowe i międzynarodowe
• rejsy
• rezerwacje kolejowe
• kwatery i noclegi
• pakiety wycieczek
• catering
• wiedza na temat różnych miejsc
• zarządzanie jakością
• nadzór nad projektem
• podstawy zarządzania branżą turystyki
• nauka zachowań organizacyjnych
• strategie marketingowe

Różne możliwości dostępnych miejsc pracy w sektorach publicznym i prywatnym są w zasięgu Twojej ręki po zdobyciu takiego wykształcenia. W sektorze publicznym, można działać jako opiekun w ramach turystyki w różnych lokalizacjach. Wiele ciekawych możliwości można znaleźć w sektorze prywatnym – wycieczki operatorów, biura podróży, hotele i tak dalej.

Profile pracy dla różnych sektorów są również interesujące.

W dziale turystycznym, zatrudnienie można znaleźć w rezerwacjach, opcją jest też marketing i sprzedaż, bo nie musisz jedynie zawężać się do grupy przewodników turystycznych – możesz poszerzać swoje kompetencje i zarabiać jeszcze więcej. Można być także zostać po jakimś czasie szefem działu turystyki. Będziesz brać czynny udział w planowaniu i promocji działalności turystycznej.

Linie lotnicze też mają wakaty dla przewodników turystycznych. Linie lotnicze zapewniają opcję efektowny i satysfakcjonującej pracy. Można znaleźć pracę jako stały członek personelu, który po przyjeździe na miejsce docelowe jest przewodnikiem bez którego nie może się odbyć żadna zaplanowana wycieczka.

Biura podróży to oczywisty wybór

K01Biura podróży używają różnych środków do swoich wycieczek. Robią aranżacje podróży, zakwaterowania, przeliczania walut, dostosowują budżet dla klientów o specjalnych potrzebach, dbają o kwestię atrakcji turystycznych i aspekt planowania. Touroperatorzy będą organizować wycieczki do różnych atrakcji turystycznych i dbać o schemat podróży i jak najprzyjemniejszy przebieg pobytu turystów – to właśnie ty będziesz tym touroperatorem, jeśli zdecydujesz się na taką karierę.

Jakie powinieneś mieć cechy osobowości?

Ludzie, którzy chcą stać się ważną częścią przemysłu turystycznego, jaką jest praca przewodnika turystycznego wchodzą w interakcje z ludźmi na co dzień. Istnieją pewne cechy osobowości niezbędne do efektywnego obsługiwania różnych obowiązków i zadań w branży turystycznej.

- Dobre umiejętności interpersonalne
– Efektywna komunikacja
– Wysoki poziom cierpliwości
– Pracowitość i odpowiedzialność
– Dobre umiejętności marketingowe
– Zdolność do radzenia sobie w obliczu sytuacji kryzysowych
– Umiejętności organizacyjne

Z takimi umiejętnościami zarobisz dobrych kilka tysięcy złotych.

Interesuje cię branża turystyczna? Ten artykuł jest dla Ciebie – dzięki niemu bowiem dowiesz się jak ma się ta nisza w naszej gospodarce po 2015 roku. Wszystkie informacje bazują o raport firmy badawczej PhoCusWright jakim jest „Turystyka online na rynkach Europy Wschodniej”. Co wykazuje nam raport? W sumie sporo, ale też nic nowego bowiem nie da się ukryć, że są to tendencje jakie mieliśmy okazję zaobserwować już od kilku lat. Branża turystyczna dzięki sieci9 internetowej ma się coraz to lepiej – a dzieje się tak głównie poprzez wszechobecny dostęp do szerokopasmowego internetu, nie bez znaczenia jest też wzrost urządzeń urządzeń mobilnych. To wszystko spowodowało że rezerwowanie usług turystycznych za pośrednictwem sieci internetowej nie jest niczym niezwykłym – a wręcz przeciwnie jest nawet częściej spotykane aniżeli korzystanie ze stacjonarnego biura podróży. Oczywiście to nie tak że z dnia na dzień z roku na rok ludzie przestali chodzić do lokalnych agencji turystycznych – raczej chodzi o to, że chodzi się do nich coraz mniej, bo przecież porównywanie ofert i zamawianie najlepszej z nich za pośrednictwem sieci internetowej jest dużo wygodniejszej – szczególnie dla młodszego pokolenia.

Co na to specjaliści w turystyce biznesowej?

Inwestują więcej właśnie w ten kanał komunikacji z Klientem. Klienci wolą kanał online i nic nie zapowiada się w tej kwestii zmienić dlatego chcąc nie chcąc wszyscy muszą podążać za tym trendem aby nie wypaść z obiegu i nie zostać daleko w tyle.

Artykuł opracowano częściowo wykorzystując materiały pochodzące ze strony dreamtours.pl – wczasy na Dominikanie

1 odpowiedzi "Przewodnik turystyczny – Jak nim zostać? Ile można zarobić?"

  1. Swego czasu pracowałem jako przewodnik w Krakowie. Praca fajna ale po 6 latach może się znudzić ciągłe powtarzanie tego samego :) Podjąłem więc pracę w biurze doradztwa turystycznego. Teraz jeżdżę po krajach (najczęściej po Polsce bo tak chciałem) i sprawdzam obiekty warte uwagi i godne polecenia. Jest jest tego sporo w naszym kraju jak choćby ten ośrodek z noclegami z basenem nad naszym morzem. Polecam go rodzinom z dziećmi ponieważ jest urozmaicony właśnie pod tym kontem. Praca przewodnika może być super, ale gdy się zmienia omawiane obiekty – inaczej długo nie wytrzymamy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*