Programy wykorzystywane w pracy Projektanta 3D

maxresdefault

W dzisiejszych czasach coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na zawody związane z technologią informacyjną. Umiejętność sprawnego posługiwania się urządzeniami takimi jak komputer i znajomość ich od podszewki to coś, na co pracodawcy zwracają często baczną uwagę. Jedną z profesji, która jest nieodłącznie związana z programami komputerowymi i z poruszaniem się właśnie w tego typu środowisku jest praca projektanta 3D. Projektant ten, aby być ceniony i dobrze przygotowany do obowiązków, jakie do niego należą, musi przede wszystkim znać i swobodnie się poruszać w środowisku pewnych programów. Kilka z tych programów zostanie dokładniej przedstawionych w poniższych rozważaniach.

Na początku przyjrzyjmy się z bliższa programowi 3d Max

Jest to program, który umożliwia szybkie tworzenie, dostosowywanie, renderowanie i opracowywanie modeli 3D, jak i również animacji. Posiada on różnorodne funkcje i udogodnienia, dzięki którym zarówno specjaliści, jak i osoby dopiero co zaczynające przygodę z tym oto programem, mogą w pełni wykorzystywać całkowicie nowe rozwiązania, które zostały opracowane zgodnie z sugestiami i wskazaniami użytkowników. Oprogramowanie tego programu posiada szereg nowych funkcji i jest coraz lepsze. Nowe procesy przetwarzania, nowe narzędzia i rozmaite udoskonalenia funkcjonowania zapewniają szybkie rozpoczęcie pracy, która staje się coraz bardziej łatwa i przystępna, a przez to również znacznie bardziej wciągająca i przyjemna. Do niektórych funkcji, z których możemy korzystać w tym programie należy na przykład Max Creation Graph, odświeżone odnośniki czy też obsługa OpenSubdiv. Ta ostatnia koncentruje się na szybszym tworzeniu złożonych topologii.

Blender

Kolejnym programem, który niewątpliwie zasługuje na to, by go po krótce opisać jest program Blender. Ten program to wygodne narzędzie do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Może to być zarówno grafika statyczna, jak i animacja. Wielkim atutem tego programu jest fakt, że należy od do programów dostępnych za darmo. Ma minimalne rozmiary i stanowi dużą konkurencję dla takich pakietów jak wspomniany już wcześniej program 3d Max. Ale wrócmy do narzędzia Blender. Dzięki tej aplikacji zabawa w trójwymiarowej grafice jest również w zasięgu ręki dla osób, które dysponują jedynie słabszym sprzętem. Blender ma do zaoferowania naprawdę konkretne możliwości, których jest tak wiele że nie sposób ich w skrócie opisać. Zdecydowanie dużym plusem tego programu jest jego uniwersalność. Został on zaopatrzony w narzędzia takie jak narzędzie do modelowania 3D, animacji oraz do renderingu. Program ten daje możliwość tworzenia aplikacji 3D a także gier komputerowych. Jest to duża gratka dla osób, które pasjonują się w tego typu działaniach.

Auto CAD

AutoCAD to kolejny program, który zasługuje na to by opisać go w kilku zdaniach. Jest to program tworzony i rozpowszechniany przez firmę Autodesk. Wykorzystuje się go do dwuwymiarowego (2D) i trójwymiarowego (3D) wspomagania komputerowego projektowania. Niektóre, specjalne wersje umożliwiają także wykonywanie grafiki inżynierskiej (2,5D) za pomocą metody FBM. Narzędzie AutoCAD początkowo wykorzystywane było jedynie przez mechanikow, jednak z biegiem czasu program ten uległ rozszerzeniu w efekcie czego obecnie jest używany przez architektów oraz innych projektantów. Na korzyść tego programu przemawia fakt, że posiada on rozszerzenie w postaci wielu specjalistycznych “nakładek” takich jak na przykład AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Architectural Desktop czy też Civil Design. W takim wypadku AutoCAD stanowi podstawę, do której przyłączone są charakterystyczne dla tej branży funkcje, biblioteki, a także interfejsy. Innym z atutów tego oprogramowania jest jego otwarta architektura, dzięki której wiele zewnętrznych firm stworzyło własne nakładki. Program jest dostępny w wielu wersjach językowych.

Powyższe programy to tylko jedne z wielu narzędzi przeznaczonych dla specjalistów w technice 3D. Na rynku znajduje się ich o wiele więcej więc projektanci 3D mają naprawdę w czym wybierać, dzięki czemu ich praca staje się jeszcze bardziej interesująca.

Źródło:

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*