Prezent dla szefa: odpowiadamy na najważniejsze pytania

kariera 24 artyferia

Bez względu na branżę w której działasz, nadejdzie czas, gdy zaczniesz rozważać wręczenie swojemu szefowi prezentu. Czasami będzie to z wyboru. Innym razem będzie to zorganizowane wydarzenie, na którym wręczane są prezenty.

Tak czy owak, strach związany ze złym wyborem pojawia się dość szybko. Ponieważ nie tylko musisz zdecydować o tym, co kupisz dla swojego szefa – ale też musisz upewnić się że wybierzesz coś użytecznego, ale nie za drogiego – musisz przejść przez ciężką próbę przekazania tego prezentu.

Na szczęście, mamy dla ciebie pomocny poradnik, aby dokładnie zrozumieć ten problem.

1. Czy powinienem kupić prezent dla szefa?

Odpowiedź, choć odrobinę frustrująca, to “to zależy”. Faktem jest, że szefowie i pracownicy różnią się od siebie nawzajem i powinniście być bardzo świadomi swojego związku z własnym szefem – jak również z jego osobowością – zanim zabierzesz się do kupowania prezentu.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed zakupem prezentu dla swojego szefa:

  • Jaka jest polityka firmy w zakresie dawania prezentów? Łatwo jest to przeoczyć, ale jeśli Twoja firma ma oficjalną politykę zakazującą lub ograniczającą dawanie prezentów z jakiegokolwiek powodu, zdecydowanie nie chcesz tego robić.

  • Jakie są twoje relacje z twoim szefem? W grze czasami jest dużo dynamicznych zasad, jeśli chodzi o dawanie prezentów. Jeśli uważasz, że wręczenie prezentu wywołałoby dziwną lub nieprzyjemną reakcję ze względu na twój obecny związek z szefem, unikaj tego. Zwłaszcza jeśli nie masz prezentu dla nikogo innego w biurze.

  • Czy twój szef lubi prezenty? Niektórzy ludzie nie są wielkimi fanami przyjmowania prezentów, a czasami mogą walczyć przeciwko temu. Niezależnie od tego, czy wynika to z ich poczucia zasady czy uczucia niepokoju, dowiedz się z wyprzedzeniem, czy Twój szef jest osobą, która lubi otrzymywać prezenty, zanim je kupisz.

2. Jaki rodzaj prezentu powinienem dać mojemu szefowi – i ile powinienem wydać?

Wybór prezentu może być trudnym procesem, a do tego dochodzi również decyzja, ile wydać na ten prezent. Chociaż nadal jest to stresujące, jest trochę łatwiej, gdy osoba jest twoim przyjacielem. W najgorszym przypadku mogą czuć się nieco rozczarowani jeśli to będzie tani prezent lub zawstydzeni jeśli to będzie zbyt kosztowne – ale zawsze masz szansę naprawić ten związek, o ile twoja przyjaźń z nimi jest zdrowa.

Ale z szefem jest inaczej. To w końcu osoba odpowiedzialna za twoje obowiązki i za to ile zarabiasz, i wciąż jest zobowiązana do tego, by być dla ciebie uprzejmą niezależnie od tego, jaki prezent otrzymasz.

To sprawia, że musisz być w stanie wybrać dobry prezent. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj prezentu kupić dla swojego szefa, i ile należy wydać:

Przy wszystkich prezentach pamiętaj, ile pieniędzy zarabiasz i jak publicznie ta wiedza. Zakup prezentu o wartości 20 zł, gdy przynosisz do domu 20 tysięcy sprawi, że będziesz wyglądać jak palant. W tym samym czasie nikt nie oczekuje, że ktoś, kto zarabia 2000 zł lub 50 zł a osobisty.

Wybierając prezent, postaraj się był osobisty, ale profesjonalny. Jeśli wiesz, że twój szef uprawia sport, nowy gadżet golfowy lub koszulka drużynowa to świetny prezent.

Inspiracje prezentowe dla szefa znajdziesz też na: Artyferia.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*