Test predyspozycji zawodowych. W czym jestem dobry?

Group of young people are studying together in university. Students outdoors.

Rekruterzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadają zazwyczaj kandydatom kilka uniwersalnych pytań – jedno z nich dotyczy słabych i mocnych stron. Wiele osób nie potrafi jednak precyzyjnie wskazać swoich talentów i tego, w czym czują się naprawdę dobrze. Posługują się za to banalnymi sformułowaniami. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty – spora część społeczeństwa zwyczajnie nie zna swoich mocnych stron. W ich zdiagnozowaniu może jednak pomóc test predyspozycji zawodowych.

Planowanie kariery zawodowej powinno być uzależnione także od osobistych predyspozycji

Sporo osób uzależnia wybór studiów lub ścieżki zawodowej od takich czynników, jak aktualna (lub prognozowana) sytuacja na rynku pracy, przeciętne wynagrodzenia w danej branży, prestiż kierunku studiów lub zawodu czy własne zainteresowania. I o ile oczywiście warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę, o tyle bardzo często wiele osób zapomina o uwzględnieniu własnych predyspozycji. Tymczasem to właśnie znajomość mocnych i słabych stron pozwala na przeanalizowanie, czy dany kierunek studiów lub zawód faktycznie jest najlepszą opcją. Zdarza się przecież, że ktoś od dziecka marzył np. o karierze psychologa, podczas gdy ostatecznie okazuje się, że nie ma tak dobrze rozwiniętej inteligencji emocjonalnej i męczy go ciągła praca z ludźmi. Jeszcze częściej dochodzi do sytuacji, gdy osoby mające problem z powtarzalnością zadań lub nie przepadające za ciągłą pracą z danymi, decydują się na studiowanie kierunku technicznego, lub wybierają zawód programisty. I to tylko dlatego, że są to branże uważane za przyszłościowe.

Co zrobić, by poznać własne predyspozycje zawodowe? Można umówić się np. na wizytę u doradcy zawodowego. Prostszym i znacznie szybszym rozwiązaniem może być jednak rozwiązanie testu predyspozycji zawodowych.

Testy predyspozycji zawodowych: jak to wygląda?

Test predyspozycji zawodowych – darmowy – ma formę quizu. Rozwiązujący musi odpowiedzieć na kilkanaście specjalnie zaprojektowanych pytań zamkniętych. Dotyczą one zarówno sposobu organizacji pracy, jak i np. własnych preferencji czy podejścia do różnych kwestii, czy rozwiązywania problemów. Wyniki testu pozwalają na lepsze zrozumienie, w czym dana osoba czuje się naprawdę dobrze, jakie czynności wykonuje z łatwością, a co jej sprawia trudności i z czego może to wynikać. Więcej o tym jak wygląda test predyspozycji zawodowych można przeczytać na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych, na której można również rozwiązać test.

Kiedy warto pomyśleć o poznaniu własnych predyspozycji?

Test predyspozycji zawodowych można wykonać na każdym etapie życia. Nie da się ukryć, że najlepiej jednak rozwiązać go jak najwcześniej – jeszcze przed wyborem studiów i ścieżki zawodowej. Wykonanie testu może być też dobrym pomysłem dla studentów, którzy nie wiążą przyszłości z kierunkiem, na którym się uczą (i być może chcieliby rozpocząć nowe studia), jak i dla osób, które rozważają przebranżowienie się.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*