Prawdy i mity o niektórych zawodach w branży IT

pexels-photo-1308750

Praca dla branży IT dla wielu osób wydaje się spełnieniem marzeń i idealną zawodową przyszłością. Wśród osób, które nie do końca wiedzą, czym ta dziedzina się zajmuje, często pokutuje sporo nieprawdziwych mitów, które warto obalić.
Jednym z najczęstszych przekonań, jakie możemy spotkać o branży IT, jest stwierdzenie, że jest to wyłącznie męskie zajęcie. Owszem, według statystyk w technologiach informatycznych i telekomunikacyjnych pracują głównie mężczyźni i statystycznie jest ich około 85 procent. Jednak z roku na rok liczba pań w tej branży systematycznie wzrasta. Kobiety zaczynają interesować się ścisłymi kierunkami studiów, takimi jak elektrotechnika czy informatyka. Co więcej, według specjalistów mieszane zespoły programistów, w których skład wchodzą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, są bardziej efektywne i wydajne podczas codziennej pracy.

Praca nie tylko dla wykształconych informatyków

Kolejnym często powtarzanym mitem jest ten, którym mówi, że w tej branży najważniejsza jest praca przy komputerze. Owszem, programiści i inne osoby z tej branży najczęściej spędzają pracę na tworzeniu kodów i algorytmów, ale też często wyjeżdżają na różne wydarzenia branżowe, organizują warsztaty czy szkolenia, biorą udział w spotkaniach z klientami. W IT pracuje się więc nie tylko z komputerami, ale również z ludźmi. Wiele osób uważa, że aby zostać programistą, koniecznie trzeba skończyć studia informatyczne. W rzeczywistości jednak w tej branży pracuje sporo osób bez studiów. Jak przykład wystarczy chociażby podać Steve’a Jobsa, który nigdy nie skończył żadnej uczelni, a stworzył gigantyczne imperium informatyczne. W tej branży o wiele ważniejsze są pasja, umiejętności, chęć nieustannego rozwoju. Dyplom wyższej uczelni, choć zawsze mile widziany, nigdy nie jest jedynym wyznacznikiem umiejętności programisty.

Pamiętaj aby przed podjęciem pracy sprawdzić opinie o Twoim nowym pracodawcy. Dzisiaj masz taką możliwość. Opinie o Firmach IT – CryptoJobs Najnowszwy portal w Polsce przeznaczony dla branży IT. Jeżeli zamierzasz zmienić prace zawsze upewnić się że wybierasz lepsze miejsce pracy dla siebie. Opinie to nie wszystko w naszym miejscu znajdziesz również newsy na temat pracy i licze poradniki dotyczęce pracy zdalenj.

Trzeba się szkolić na bieżąco

W branży IT nie wystarczy również raz zdobyta wiedza, aby doskonale i przez długi czas świetnie radzić sobie w pracy przy komputerze na tworzeniu algorytmów czy kodów. Branża rozwija się bardzo szybko i dynamicznie, dlatego też programiści musza nieustannie i na bieżąco doszkalać się, zdobywać nową wiedzę i umiejętności, poznawać nowe języki oprogramowania, być na czasie ze zmieniającą się sytuacją w branży. Sporo mitów narosło także wokół wynagrodzeń. Faktem jest, że w branży IT specjaliści zarabiają bardzo dobre pieniądze, nawet kilkakrotnie wyższe niż średnie wynagrodzenia w innych branżach. Nieprawda jest jednak, że informatyka czy programistę można skusić jedynie wysoką pensją. Od dawna wiadomo bowiem, że powyżej pewnego pułapu zarobków zadowolenie z pracy nie wzrasta wraz ze wzrostem wynagrodzenia. Dla programistów poza pensją ważna jest również atmosfera w pracy czy renoma, jaką firma ma na rynku. Przykładowo, na Rekord Systemy Informatyczne można znaleźć świetne prace programistów, którzy realizowali oprogramowanie dla firm czy instytucji publicznych. Dla nich satysfakcją jest nie tylko comiesięczna wypłata, ale również możliwość pracy w liczącej się, renomowanej firmie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*