Praca w Niemczech jako opiekunka – co warto wiedzieć?

opiekun3

Postanowienie podjęcia pracy za granicą często budzi wiele obaw. Przede wszystkim, dotyczą one obowiązków, a także bariery językowej. Szczególnie osoba, dla której praca w Niemczech jako opiekunka wiąże się z pierwszym wyjazdem zarobkowym, może czuć się niepewnie, nie wiedząc co ją czeka. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o podróży, warto dowiedzieć się szczegółów na temat świadczenia usług opiekunki za granicą.

Praca w Niemczech jako opiekunka – obowiązki

Zdarza się, że osoba zlecona do opieki nad seniorem obawia się, że zadanie okaże się dla niej zbyt trudne. Żeby uniknąć takich sytuacji, oferty pracy są dostosowywane do kwalifikacji kandydatki. To rozwiązanie pozwala w pełni wykorzystać umiejętności danej osoby i jednocześnie zapewnia seniorowi opiekę odpowiadającą na jego potrzeby. Zazwyczaj obowiązki opiekunki obejmują takie czynności, jak gotowanie, pilnowanie diety podopiecznego, podawanie lekarstw o określonej godzinie, pranie, czyszczenie domu, płacenie rachunków albo robienie zakupów. Mogą się one różnić w zależności od stanu zdrowia podopiecznego lub innych czynników. Czasem okazuje się, np. że senior zatrudnia sprzątaczkę, która zajmuje się utrzymywaniem pomieszczeń w czystości. Wtedy opiekunka nie musi sprzątać i może się skupić na pozostałych czynnościach.

Czynności medyczne a opieka nad seniorem

Oczywiście może się zdarzyć, że stan seniora nie pozwala mu na wykonywanie podstawowych czynności, takich jak mycie czy poruszanie się. W przypadku takich osób, najlepiej sprawdzą się opiekunowie, których sprawność fizyczna pozwala na przenoszenie i inne prace wymagające użycia siły. Jednak bez względu na zdrowie osoby starszej, praca w Niemczech jako opiekunka nie obejmuje wykonywania czynności medycznych, takich jak robienie zastrzyków, opatrywanie ran czy wymiana cewnika. Upoważnieni do nich są wyłącznie lekarze i pielęgniarki – opiekunka nie może się nimi zajmować.

Wsparcie ze strony pracodawcy

Jeszcze przed wyjazdem należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi stanu zdrowia osoby starszej i dowiedzieć się, jakie obowiązki się z tym wiążą. Jeśli opiekunka upewni się, że postawione przed nią zadania nie są ponad jej siły, wówczas na pewno bez trudu poradzi sobie podczas pobytu w Niemczech. Rzetelne firmy oferują zwykle sprawdzone oferty pracy, ale mimo to, może się zdarzyć, że sytuacja zastana na miejscu nie wygląda tak, jak została przedstawiona w ofercie pracy. Wówczas najlepiej skontaktować się z pracodawcą lub koordynatorem przebywającym w Niemczech, o ile firma zatrudnia taką osobę. Wtedy na pewno szybko uda się rozwiązać problem.

Komunikacja w języku niemieckim

Czasem osoba zainteresowana wyjazdem i posiadająca doświadczenie w pełnieniu tego typu usług, waha się czy przyjąć ofertę pracy, ponieważ nie jest pewna, czy jej poziom znajomości niemieckiego jest wystarczający. Zamiast się zastanawiać, najlepiej zgłosić się do firmy, poszukującej opiekunek i pozwolić jej pracownikom sprawdzić swoje umiejętności. Jeżeli okaże się, że niemiecki wymaga pewnej poprawy, być może pracodawca sam zaoferuje pomoc – czasem istnieje możliwość skorzystania z platform językowych albo kursów organizowanych dla osób zatrudnionych. W ten sposób można efektywnie zwiększyć swój zakres wiedzy.

Osoby zainteresowane wyjazdem do Niemiec, mogą poszukać dalszych informacji o pracy opiekunki na stronie http://www.eurocare.com.pl/praca-opiekunka-niemcy . Warto przeczytać jak najwięcej o dostępnych ofertach, by zdobyć wyczerpującą wiedzę dotyczącą pobytu i podjąć przemyślaną decyzję o rozpoczęciu współpracy z firmą świadczącą usługi opieki nad seniorami.

1 odpowiedzi "Praca w Niemczech jako opiekunka – co warto wiedzieć?"

  1. Znajomość języka obcego jest bardzo ważna w pracy opiekunki. Wpływa na pewność siebie podczas wykonywania codziennych obowiązków, czy bezpieczeństwo podopiecznego, które jest przecież najważniejsze. Z drugiej strony płynne porozumiewanie się w języku seniora jest mocnym argumentem w walce o wyższe zarobki. Przeglądając oferty pracy na stronie agencji http://www.help24.info/oferty-pracy/ można łatwo się przekonać, że konieczna jest przynajmniej podstawowa zdolność komunikacji – bez tego trudno o jakąkolwiek wiarygodność i odpowiedzialność za drugą osobę.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*