Praca na studiach, czy to możliwe? Wywiad z Filipem Burym, studentem Uniwersytetu Warszawskiego

Portrait of a smiling mature male student studying at desk in th

Red: Dzisiaj porozmawiamy Filipem Burym studentem Uniwersytetu Warszawskiego na temat połączenia, o którym sporo się mówi, ale wciąż pozostało dużo do powiedzenia. Cześć Filipie, bez zbędnych wstępów: praca plus studia – czy to możliwe? Dlaczego dzisiaj coraz więcej uczniów decyduje się na podjęcie pracy przy równoczesnym studiowaniu?

Filip: Praca w niepełnym wymiarze godzin dla studentów często jest najlepszym rozwiązaniem. Takie oferty stoją na wielu portalach otworem. Nie ma wątpliwości, że wyższe wykształcenie dziś nie jest tanie. A co z kosztami wynajęcia, kasą na książki, żywność i imprezy – potrzeba uzupełnienia jakichkolwiek dotacji lub datków od mamy i taty jest coraz bardziej konieczna. Wielu studentów decyduje się dlatego uzupełnić swoje wydatki pracą w niepełnym wymiarze godzin.

Red: Dlaczego właśnie praca w niepełnym wymiarze godzin wydaje się w takim kontekście najlepszym rozwiązaniem dla uczniów chcących pogodzić zarobek z nauką?

Filip: Ten rodzaj pracy ma wiele zalet – nie tylko elastyczność. Często można dostać pracę, która będzie pasował do twojego życia na uczelni, jak i samej branży w której się specjalizujesz. Wykładowcy są wtedy bardziej wyrozumiali.

Red: A czy pracodawcy lubią zatrudniać studentów?

Filip: W rzeczywistości wielu pracodawców cieszy fakt, że studenci są dostępne. To daje im elastyczność obsady swoich stanowisk bez kosztów ogólnych pełnoetatowych pracowników.

Red: Jaki zawód rodzaj pracy dodatkowej jest najbardziej popularny wśród studentów?

Filip: Praca w restauracji lub barze. Sklepy detaliczne są również wysoko cenione pracy w odniesieniu do pracy dla studentów. Praca na kilka zmian w ciągu tygodnia pozwala na to by iść na wykłady i robić badania pod swoją pracę dyplomową. Mimo, że zapłata nie jest doskonała – wielu studentów mimo wszystko chwali sobie to jako bardzo dochodowe rozwiązanie.

Red: A jeśli ktoś nie chce pracować w gastronomii czy handlu? Ma jakąś inną opcję?

Filip: Inna możliwość pracy na studiach w niepełnym wymiarze czasu pracy dla studentów jest to marketing w Internecie. Jeśli jesteś na studiach to na pewno masz dostęp do komputera i możesz z łatwością napisać artykuł na 300-500 słów. W kilku prostych krokach można łatwo zarabiać pieniądze w Internecie. Ta część czasu pracy dla studentów ma dodatkową zaletę, że nie trzeba wychodzić z domu czy akademika i jesteś w stanie dopasować to do życia społecznego, które jak wiadomo na studiach ma ogromne znaczenie.

Red: I na koniec co powiedziałbyś wszystkim studentom, którzy zastanawiają się nad tym czy poradzą sobie z taką fuzją obowiązków?

Filip: Jeśli ktoś poważnie szuka pracy w niepełnym wymiarze godzin dla studentów – na pewno taką znajdzie i sobie poradzi. Dzisiaj jest łatwiej, bo możemy iść śladem wielu rozsądnych studentów, którym się udało bo odkryli przełom jakim jest praca w niepełnym wymiarze czasu. Warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, skorzystać z już przetartych szlaków. A na pewno się uda!

Red: Bardzo dziękuję Filipie za rozmowę!

 

Wywiad opublikowano za pozwoleniem portalu studia Warszawa – dziękujemy.

1 odpowiedzi "Praca na studiach, czy to możliwe? Wywiad z Filipem Burym, studentem Uniwersytetu Warszawskiego"

  1. Sam nie odczułem tej większej wyrozumiałości nauczycieli. Wręcz przeciwnie. Ale poza tym pełna zgoda. Dziś się nie da nie pracować będąc na studiach. Takie jest moje zdanie.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*