Praca animatora w przedszkolu – na czym polega?

holiday-1419770_640

Praca w przedszkolu to spore wyzwanie i z pewnością nie sprawdzą się w niej wszystkie osoby, które chcą się zająć właśnie takim wyzwaniem. Aby pracować w przedszkolu i zajmować się dziećmi, trzeba mieć najczęściej odpowiednie wykształcenie i kwalifikacji, doświadczenie, a także umiejętności i predyspozycje. W przedszkolu potrzebne są nie tylko przedszkolanki, które zajmują się codzienną opieką, ale również animatorzy, którzy zapewniają dzieciom ciekawy i atrakcyjny sposób spędzania wolego czasu.

W wielu przedszkolach, a także wielu punktach opieki nad dziećmi, pracują animatorzy, którzy zajmują się organizowaniem dzieciom atrakcji, ciekawych zajęć dodatkowych i dbają o to, by maluchy nie nudziły się. Animatorzy mają więc pełne ręce roboty, a przy tym musza mieć w sobie spore pokłady cierpliwości i otwartości. Opanowanie grupki małych dzieci to spore wyzwanie i zdecydowanie nie każdy może sobie z nim poradzić na odpowiednio wysokim poziomie. Dobry animator powinien mieć głowę pełną pomysłów i umieć dzieciom zorganizować czas bez względu na pogodę. Ważne jest więc, aby maluchy miały ciekawe zajęcia zarówno wewnątrz budynku, w salach, jak i na zewnątrz, na przedszkolnym placu zabaw.

Bezpieczne i atrakcyjne spędzanie czasu

Zabawa na świeżym powietrzu to dla dzieci nie tylko atrakcja i forma spędzania wolnego czasu, ale również wiele korzyści. Dzieci na świeżym powietrzu mogą poprawić swoją kondycję i koordynacje ruchów, wzmocnić odporność i spędzić ciekawie czas. Każde przedszkole powinno wiec mieć funkcjonalny i bezpieczny plac zabaw, a animatorzy powinni włączyć zabawy na świeżym powietrzu do codziennej aktywności maluchów. Oczywiście, trzeba na samym wstępie zadbać o to, by plac zabaw był funkcjonalny i bezpieczny oraz aby maluchy dobrze się na nim czuły. Zadbajmy o elastyczne nawierzchnie, które są sprawdzonym podłożem na plac zabaw i zapewniają bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Nawet jeśli maluch podczas zabawy upadnie, nie powinno mu się nic stać, gdyż elastyczna i miękka powierzchnia zamortyzuje upadek. Dzięki temu można wyeliminować całe mnóstwo siniaków, które powstają podczas codziennej zabawy.

Zabawy dla dzieci dopasowane do ich wieku

Animatorzy zabaw dla dzieci powinni dopasować rodzaj prowadzonych zajęć do wieku i potrzeb dzieci. Zupełnie innej aktywności potrzebują dzieci trzyletnie, a innej starszaki, które niedługo pójdą do szkoły. Animator musi więc mieć zawsze mnóstwo ciekawych pomysłów i być po prostu przygotowany do zajęć. Na dłuższą metę nie da się bowiem bazować jedynie na tej wiedzy, którą ma się w głowie. Konieczne jest nieustanne doszkalanie się i zdobywanie wiedzy na temat nowych, ciekawych zabaw. Dzięki temu animator będzie mógł każdego dnia zaproponować dzieciom coś innego.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*