Poznaj zawód kosmetyczki

katie-wright

Wiele lat temu niewiele kobiet odwiedzało i korzystało z usług kosmetycznych. Zawód ten wówczas kojarzył się wyłącznie z pielęgnacją paznokci. Jednakże sporo się zmieniło w tej kwestii i kosmetyka to już nie tylko paznokcie. Kosmetyczka w dalszym ciągu wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, a także zdobi ludzkie ciało, w szczególności twarz. Zakres usług ewidentnie się poszerzył wraz z postępem technologicznym w tej branży. Dzisiejsze wyjście do kosmetyczki nie oznacza wyłącznie wykonania manicuru, pedicuru, piercingu, depilacji czy wizażu, ale wykonywane są również zabiegi związane z fizjoterapią i kosmetologią. Ta ostatnia branża jest połączeniem kosmetyki z dermatologią, która w bardziej inwazyjny sposób poprawia wygląd skóry. Kosmetyczki korzystają z profesjonalnych kosmetyków, które również same stosują na co dzień. Chociażby lakiery do paznokci firmy Avon czy kremy.

Edukacja

Żeby kosmetyczka mogła wykonywać swój zawód, musi mieć specjalistyczne wykształcenie, które można zdobyć w szkole zawodowej, technikum albo szkole policealnej. Oprócz tego dodatkowych umiejętności można nabyć na kursach i szkoleniach, które organizują zarówno szkoły jak i producenci kosmetyków oraz urządzeń, które są stosowane w salonach kosmetycznych.

W zależności od rodzaju szkoły nauka trwa od 2 do 4 lat. Na koniec zdawany jest egzaminem zawodowym, dzięki któremu uzyskiwany jest tytułu zawodowy i wówczas możliwe jest podjęcie pracy. W czasie trwania nauki studenci, kursanci czy uczniowie poznają wiedzę teoretyczną z zakresu biologii, anatomii, chemii, technologii kosmetycznych, stylizacji, zasad kompozycji, wizażu, przedsiębiorczości i zasad BHP. W każdej szkole obowiązkowe jest również odbycie zajęć praktycznych tych w szkole jak i w salonie.

Wiedzę jaką zdobywa się w szkole o kierunku kosmetycznym jest dość ogólna, ale jest podstawą i możliwością do rozpoczęcia pracy w zawodzie. Kosmetyczki kształcą się różnych dziedzinach, dzięki czemu są specjalistkami konkretnych usług. Może to być stylizacja paznokci, pielęgnacji twarzy czy wizażu. Aby kosmetyczka mogła wykonywać niektóre zabiegi, jak na przykład depilację laserową, powinna posiadać odpowiednie uprawnienia.

Obowiązki kosmetyczki

Kosmetyczka pracująca w zawodzie ma bardzo dużo obowiązków. Przede wszystkim musi mieć bardzo dobry kontakt z klientem. Klienci przychodzący do takiego salonu muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo, a to właśnie musi zapewnić osoba wykonująca zabiegi.

Do zadań kosmetyczki z pewnością należy m. in.:

- wykonywanie zabiegów dotyczących kosmetyki pielęgnacyjnej z uwzględnieniem pielęgnacji kończyn górnych i dolnych, w tym zabiegu manicure i pedicure;
– farbowanie brwi i rzęs (henna) oraz depilacja brwi;
– pielęgnowanie piersi kobiecych i dekoltu;
– oczyszczanie twarzy, nakładanie maski, kremów;
– wykonywanie masażu całościowego lub częściowego;
– depilacja;
– wykonywanie zabiegów z zakresu światłolecznictwa, hydroterapii, elektrolecznictwa;
– wykonywanie zabiegów metodą elektrolizy, galwanokaustyki, diatermii i krioterapii,
– dobór i stosowanie narzędzi, lamp i aparatów zgodnie z ich przeznaczeniem, a co najważniejsze do odpowiedniej cery;
– udzielanie rad dotyczących pielęgnacji urody;
– zaplanowanie jednorazowych czynności lub kuracji;
– wykonywanie profesjonalnego makijażu dobranego indywidualnie do klientki;
– rozpoznanie chorób skóry i w razie potrzeby skierowanie klienta do właściwego lekarza
– polecanie oraz sprzedaż kosmetyków- kosmetyczki pracują wyłącznie na sprawdzonych markach, czasami są też konsultantkami znanych marek jak np. Avon czy Oriflame;
– umiejętne prowadzenie działalności oraz znajomość i stosowanie zasad BHP;
– umiejętne podejmowanie trafnych i szybkich decyzji.

Zawód kosmetyczki nie zawsze jest przyjemny zarówno z punktu fizycznego jak i psychicznego. Taka osoba musi być przede wszystkim bezpośrednia, musi umieć łatwo nawiązywać kontakty z ludźmi. Kosmetyczka powinna być cierpliwa oraz odporna na stres. Powinna także zadbać o własny wygląd- w tej branży to priorytet.

Ile zarabia kosmetyczka i jakie są godziny pracy?

Przeciętna pensja osób wykonujących zawód kosmetyczki wynosi 1550 zł brutto. Zarobki kosmetyczki oczywiście uzależnione są od stażu pracy, doświadczenia, kwalifikacji, a także miejsca pracy. Bardziej opłacalny dochód jest w momencie prowadzenia własnej firmy.
Kosmetyczka pracuje zwykle w ciągu dnia. Godziny pracy nie są stałe i są uzależnione od otwarcia salonu oraz od potrzeb. Zwykle jest to od 4-8 godzin dziennie.

Ciągłe poszerzanie umiejętności

Zawód kosmetyczki posiada indywidualny charakter indywidualny, który polega na bezpośredniej współpracy w z klientem. W tej branży pojawiają się cały czas nowe wiadomości i informacje, które można wykorzystywać i wprowadzać do swoich usług. To oznacza, że prawdziwa kosmetyczka z zamiłowania powinna ciągle odświeżać swoją wiedzę, poszerzać swoje doświadczenie zawodowe o coraz nowsze umiejętności. W tym celu warte uwagi będą szkolenia czy kursy organizowane przez firmy kosmetyczne.

Źródła:

2 odpowiedzi "Poznaj zawód kosmetyczki"

  1. Jeżeli wybieramy się na jakieś przyjącie (wesele, imienyny itp.) to warto udać się do kosmetyczki biorąc ze sobą ubranie i dekoracje, w których będziemy szli na tę uroczystość. Kosmetyczka bowiem dopasuje odpowiednią kolorystykę makijażu do naszej osoby i ubioru. Warto podkreślić nasz dekolt ubierając ładną kolie (przykłady http://www.alicejo.pl/kolie) i zrobić makijaż w kolorach tejże koli. Bardzo ładnie to wygląda :)

  2. Zgadzam się w pełni z ostatnim akapitem! Ja zaczynałam w salonie kosmetycznym, który nie miał żadnej konkretnej specjalizacji, ale zainteresowałam się makijażem permanentnym, zapisałam się na profesjonalny kurs z Nouveau Contour i zaraz otwieram własny salon. Jestem profesjonalną linergistką i chcę się rozwijać w tym kierunku!

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*