Podróżujesz podczas pracy? Jakie wydatki pokrywa pracodawca?

airport-business-cars-2229526

Podróże służbowe w wielu firmach są dla pracowników codziennością. Wykonywanie obowiązków zawodowych w siedzibie firmy jest komfortem, który nie jest dany każdemu. Szczególnie handlowcy oraz osoby zajmujące się negocjacjami handlowymi musza podróżować często i w różnych kierunkach. Firma jednak musi wysyłać pracowników w świat, gdyż w przeciwnym razie może nie mieć szansy na rozwój i rozbudowywanie poszczególnych działów.

Pracownicy, którzy podróżują służbowo, najczęściej sami organizują sobie dojazdy, noclegi oraz dbają o wszelkie inne kwestie organizacyjne. Warto jednak pamiętać, że wszystkie wydatki związane z wykonywaniem pracy powinna pokrywać firma. Jeśli pracodawca zleci pracownikowi wyjazd, a nie będzie zainteresowany pokryciem jego kosztów, pracownik ma pełne prawo odmówić. Nie on bowiem musi ponosić takie koszty. Firma musi płacić przede wszystkim za dojazd komunikacją publiczną lub samochodem prywatnym, a także za noclegi, wyżywienie, a także wszelkie wydatki reprezentacyjne, jak chociażby zapraszanie na kolację czy obiad partnerów biznesowych i kontrahentów.

Kwoty zależne od kondycji firmy

hotel słubiceTo, ile i na co pracownik może wydać w czasie podróży służbowej, w dużej mierze zależy od kondycji finansowej danej firmy. Niektóre firmy pokrywają jedynie podstawowe koszty, inne natomiast dysponują sporym budżetem i pozwalają na nieco większe wydatki. Od możliwości finansowych firmy zależy również wygoda i komfort pracownika na wyjeździe. W niektórych firmach koszty noclegów czy wyżywienia są bowiem ograniczone do pewnych kwot, w innych natomiast można sobie pozwolić na zakwaterowanie w naprawdę komfortowych, a często wręcz luksusowych warunkach. Pracownicy mogą też korzystać z wielu dodatkowych atrakcji. Pracodawcy rozumieją bowiem, że na wyjeździe warto zadbać także o relaks i niwelowanie stresu.

Im lepszy plan, tym lepszy wyjazd

Pracownicy, którzy często podróżują służbowo, najczęściej sami organizują sobie noclegi, dojazdy czy inne kwestie związane z przebywaniem poza firmą i własnym domem. Warto o takie rzeczy zadbać odpowiednio wcześniej, najlepiej od razu po zapoznaniu się z terminem wyjazdu. Ważną rzeczą jest przede wszystkim nocleg w hotelu, który będzie w stu procentach odpowiadał potrzebom pracownika. Jeśli planujemy podróż na południe, warto przejrzeć hotele w Wiśle, a także obiekty znajdujące się w innych miejscowościach turystycznych. Wybierając hotel na nocleg podczas wyjazdu służbowego, dobrze jest również sprawdzić, jaką dany obiekt ma ofertę dla klientów biznesowych. Podczas służbowych wyjazdów przydają się bowiem sale konferencyjne czy niewielkie pomieszczenia na kameralne spotkania biznesowe, a także wiele udogodnień dla biznesu, jak chociażby możliwość korzystania ze sprzętu biurowego czy multimedialnego. Im lepiej będzie wyposażony wybrany hotel, tym większa pewność, że cały wyjazd przebiegnie bez żadnych zakłóceń.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*