Parapet zewnętrzny – jak wybrać, aby był ładny i solidny?

dublin-4955328_1280

Dziś rynek materiałów budowlanych i naprawczych oferuje ogromny wybór parapetów, odpływów. Jednak nie każdy kupujący będzie mógł nawigować po asortymencie i znaleźć odpowiednią opcję. Spróbujmy nieco rozjaśnić temat, jak dobrać odpowiedni parapet zewnętrzny.

Po pierwsze, element ten musi nie tylko harmonijnie pasować do wyglądu zewnętrznego, ale także być odporny na wpływy środowiska. Ponadto odpływ musi mieć następujące cechy i spełniać następujące wymagania.

Żywotność

Biorąc pod uwagę, że parapet zewnętrzny będzie stale narażony na różne wpływy zewnętrzne, musi być dostatecznie wytrzymały, nie bać się działania promieni ultrafioletowych, łatwo znosić ekstremalne temperatury, działanie kwaśnych deszczy i być odporny wilgoć. Tylko przy takich właściwościach parapet może służyć wystarczająco długo – dlatego parapety zewnętrzne ceramiczne są tak często wybierane do tego zadania.

Łatwość konserwacji

Jak każdy element elewacji, parapety zewnętrzne wymagają konserwacji. Ponieważ element ten jest stale narażony na zanieczyszczenia, przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na materiał odpływu i jego właściwości: powinien łatwo tolerować czyszczenie, być odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne.

Waga

Ważne jest, aby parapety zewnętrzne nie były zbyt ciężkie, aby uniknąć dodatkowego naprężenia elewacji budynku. Jeżeli uzyskany odpływ ma nadal znaczną masę, to w żadnym wypadku nie należy go montować dwuwarstwowo ściany (ściana nośna + izolacja termiczna): wełna mineralna nie wytrzyma ciężaru przypływu.

Parapety zewnętrzne z ceramiki klinkierowej i glazurowanej

Parapety zewnętrzne wykonane z okuć klinkierowych lub glazurowanych płytek ceramicznych dostępne są w kilku wzorach i rozmiarach. Mogą to być okucia pełne lub perforowane. Ze względu na różnorodność kształtów cegieł i klinkieru można uzyskać bardzo różne kształty parapetów. Wyroby z klinkieru i ceramiki szkliwionej są bardzo trwałe, mrozoodporne i nie chłoną wilgoci. Okucia klinkierowe dostępne są w odcieniach czerwieni, brązu i zgaszonej żółci. Przeszklone płytki okienne są dostępne w kolorze jasnym lub ciemnobrązowym, a także można je dostosować w kolorze białym, czarnym i zielonym.

Ogromny asortyment materiałów skłania kupującego do zastanowienia się nad pytaniem: jaki rodzaj parapetów zewnętrznych wybrać. Eksperci pomogą Ci znaleźć właściwą odpowiedź. Mając duże doświadczenie w produkcji i montażu wyrobów architektonicznych wiedzą, że głównym zadaniem takich elementów jest uniemożliwienie przedostawania się wilgoci do ścian od strony ulicy. Pożądane jest, aby były nie tylko funkcjonalne, ale także harmonizowały z ogólnym stylem elewacji. Parapet zewnętrzny jest wrażliwą częścią okna, ponieważ jest stale narażony na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury, moknie podczas deszczu i wysycha w upale. Porównując te wymagania z charakterystyką nowoczesnych materiałów, łatwo jest się upewnić, że najlepszą opcją jest zakup parapetu z ceramiki. Zaletami tych modeli są doskonałe wykonanie, estetyka i przystępna cena.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*