Outsourcing usług księgowych: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

paperwork-3154814_960_720

Jako podatnik – każda firma pozostaje odpowiedzialna za zobowiązania podatkowe, nawet jeśli wynajmuje zewnętrzną profesjonalną firmę usługową w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Podczas kryzysu gospodarczego wiele firm szuka sposobów na obniżenie kosztów. Niektóre przedsiębiorstwa już dao odkryły, jak łatwo można podnieść jakość usług i obniżyć koszty… zlecając zewnętrzne procesy księgowe, inwestując w technologię i infrastrukturę komunikacyjną! W ciągu ostatnich lat zarówno technologia, jak i komunikacja stały się coraz tańsze, a coraz więcej średniej wielkości przedsiębiorstw uważa, że warto, naprawdę korzystać z tych samych zalet lepszej obsługi i niższych kosztów poprzez outsourcing operacji księgowych.

Bardzo łatwo można zdefiniować to, czego nie można zlecić na zewnątrz, a to, co możesz zlecić jako outsourcing księgowości. Nie powinieneś zlecać na zewnątrz:

  • Operacji wymagających ścisłego kontaktu z kierownictwem wyższego szczebla (takie jak budżetowanie)
  • Operacji wymagających bliskiego kontaktu z klientami
  • Operacji wymagających obecności na miejscu

Resztę można z powodzeniem przekazać na usługi outsourcingowe, których z chęcią podejmie się praktycznie każde dobre biuro księgowe z Wrocławia czy jakiejkolwiek innego miasta w Polsce.

Ale uwaga – sporo współpracy na zasadzie outsourcingu zawodzi, ponieważ ludzie planują tylko „ślub”, a nie „małżeństwo”. Jakość usługodawcy jest znacznie ważniejsza niż cena lub okres kredytowania. Usługodawca powinien zrozumieć, że kluczową misją jest sukces Twojej firmy na rynku, a nie tylko przetwarzanie transakcji po jak najniższych kosztach. Nie powinno być kłótni po zaręczynach. Powinna być niezawodność i zaufanie. Chodzi o relacje długoterminowe – z korzyścią dla obu stron.

Dlatego sprytny dyrektor finansowy zrobi mądrze, jeśli wybierając biuro rachunkowe do outsourcingu upewni się, że:

  1. Decyzja jest podejmowana powoli – podejście im szybciej, tym lepiej tutaj nie działa.
  2. Usługodawca jest wybierany starannie w oparciu o różne cechy – nie tylko w oparciu o cennik.

Jak wybrać outsourcing usług księgowych? Szukaj następujących rozwiązań!

Czy dostawca usług outsourcingowych ma dość długą i sprawdzoną historię? Poszuka ile lat działa i jaką liczbę klientów obsłużył. Twój biznes będzie bezpieczniejszy dzięki doświadczonemu dostawcy usług rachunkowo-księgowych. Jeśli dostawca usług jest nowy w branży, poszukaj jakości zarządzania gdzieś indziej.

Kultura usług

Czy usługodawca prezentuje cechy kulturowe Twoim zdaniem wymagane po to, aby mógłby być partnerem w zarządzaniu procesami finansowymi Twojej firmy? Kluczowym wyróżnikiem dobrych biur księgowych jest właśnie to, że usługodawca powinien postrzegać Twój sukces na rynku jako swoją misję i że będzie chciał zrobić wszystko, aby to osiągnąć. Tak jak robią to Twoi pracownicy na miejscu. Najlepszym sposobem na ustalenie tego jest rozmowa z obecnymi klientami danego biura rachunkowo-księgowego. Oni wiedzą najwięcej na temat jakości obsługi danego biura.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*