Oświetlenie do biura – jakie powinno być?

1. oswietlenie-do-biura-jakie-powinno-byc_600x464

Często mówi się o odpowiednim zaplanowaniu oświetlenia do domu. A jakie lampy powinny trafiać do biura? To kwestia niezmiernie istotna. Dlaczego? Bowiem od nich w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo codziennej pracy.

Jakie zatem rodzaje lamp zaliczają się do niezbędnych elementów wystroju przestrzeni biurowej? Które z nich muszą się znaleźć na każdym stanowisku? Kilka słów na ten temat zamieścimy poniżej.

Oświetlenie do biura a zasady BHP

Zasady prawidłowego oświetlenia przestrzeni do pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy jasno określają, jak zaplanować oświetlenie w biurach, by spełniało restrykcyjne normy oraz zapewniało bezpieczeństwo.

W miejscu pracy powinien być dostęp do światła dziennego (okna, świetliki) i sztucznego. Wyjątek od tej zasady stanowią zakłady, w których przedsiębiorca wystąpił o zgodę na stosowanie wyłącznie oświetlania elektrycznego.

Oświetlenie sztuczne powinno się składać z kilku typów lamp, by zagwarantować optymalne warunki do wykonywania wszystkich obowiązków zawodowych. Warto poczytać na ten temat więcej, na przykład na stronie: bud-dom.org.pl.

Jakie powinno być oświetlenie w miejscu pracy?

Gdy planuje się oświetlenie firmy, bierze się najczęściej pod uwagę trzy podstawowe kryteria, związane z ergonomią przestrzeni roboczej.

Jaki zatem musi być system oświetleniowy? Przede wszystkim powinien gwarantować pełne rozróżnianie szczegółów podczas realizacji zadań. Spostrzeganie nie może powodować ryzyka dla ludzi, ani tym bardziej prowadzić do dyskomfortu i nadmiernego zmęczenia.

Do tego celu stosuje się dwa podstawowe rodzaje oświetlenia – główne i zadaniowe, które optymalnie doświetlają całą przestrzeń.

Natężenie światła we wnętrzach uzależnia się od rodzaju wykonywanych obowiązków. Przy pracach precyzyjnych, np. rysowaniu, składaniu elementów, oświetlenie stanowiska pracy powinno wynosić nawet 1000 luksów. Przy standardowej pracy biurowej wartość jest odpowiednio wyższa i kształtuje się na poziomie 500 luksów.

Pozostaje jeszcze kwestia temperatury barwowej. W miejscu wykonywania obowiązków służbowych powinno się stosować źródła światła emitujące światło zimno białe, które zwiększa efektywność działań oraz poprawia koncentrację.

Na jakie lampy warto postawić w biurze?

Podstawowym typem oświetlenia do biur są lampy sufitowe (oświetlenie główne) oraz lampki stołowe (oświetlenie zadaniowe).

Plafony i oczka wpustowe, montowane na powierzchni sufitu, zazwyczaj dają mocno rozproszone światło, równomiernie rozprowadzone we wnętrzu. W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, można zdecydować się na inną liczbę punktów świetlnych, dla uzyskania optymalnego efektu.

Jako lampy zadaniowe najczęściej wykorzystuje się produkty stojące stołowe, pozwalające na kierunkowanie strumienia światła. Takie lampy doświetlają przestrzeń do pracy bez efektu olśnienia, który nadmiernie męczy wzrok. Warto postawić na modele z opcją regulacji wysokości lampy oraz kąta padania światła. Szeroki wybór takich opraw oferuje na przykład sklep Azzardo.com.pl. Dzięki nim udaje się zawsze dopasować warunki do bieżących potrzeb. Przydaje się to zwłaszcza, gdy z biurka korzysta więcej niż jedna osoba lub zakres obowiązków jest mocno zróżnicowany.

Odpowiednie oświetlenie do biura

Zasady oświetlenia stanowisk pracy są regulowane przez przepisy polskiego prawa. Wielu przedsiębiorców stara się również stworzyć jak najlepsze warunki oświetleniowe, widząc w tym realną korzyść dla swojego biznesu. Dobre oświetlone miejsce pracy zwiększa bowiem efektywność i komfort pracy, co przekłada się na lepsze wyniki. A tego pragnie chyba każdy właściciel firmy.

1 odpowiedzi "Oświetlenie do biura – jakie powinno być?"

  1. A czy ktoś potrafi określić jak dużo prądu pobierają takie https://lampoteka.pl/czarne-lampy-wiszace-led? Lubię zapalać światła w mieszkaniu nawet w pomieszczeniach, w których nie przebywam zbyt często w ciągu dnia i taka oszczędność byłaby mi na ręke.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*