Opłacalne zawody dla studentów: gdzie pracować w trakcie studiów?

pexels-tirachard-kumtanom-733856

Choć w trakcie studiów powinniśmy skupić się przede wszystkim na nauce, to wielu polskich studentów decyduje się na podjęcie pracy na część lub całość etatu. Znalezienie zatrudnienia nie jest jednak proste, bo trzeba dopasować godziny pracy do harmonogramu zajęć, co w przypadku studiów dziennych jest dużym wyzwaniem. Gdzie pracować w trakcie studiów? Jakie zawody są najbardziej opłacalne dla studentów?

Jak połączyć pracę ze studiami dziennymi?

W przypadku studiów dziennych trzeba połączyć pracę z zajęciami na uczelni. Harmonogram przedmiotów zmienia się co semestr, a czasami możemy być zmuszeni do pracy nad projektami grupowymi czy udania się na egzamin. Niestety studia dziennie znacząco ograniczają dyspozycyjność studenta, co stanowi wadę w oczach dużej części pracowników. Podjęcie pracy na cały etat jest niemal niemożliwe – wówczas trzeba poszukać zatrudnienia na stanowisku o zmiennych godzinach pracy.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej należy od razu zaznaczyć swoją dyspozycyjność i poinformować pracodawcę, w jakim czasie nie możemy pracować. To bardzo ważne, by od razu postawić granicę, której nie zamierzamy przekraczać, bo później może to okazać się niemożliwe.

Studia zaoczne – czy warto pracować na cały etat?

Większość osób uczęszczających na studia zaoczne pracuje na pełen etat. To świetny pomysł na połączenie pracy ze studiowaniem, choć studia w trybie codwutygodniowych zjazdów są dość wymagające i mogą męczyć, szczególnie na dłuższą metę. Do tego trzeba za nie płacić, a na czesne często przeznaczymy znaczącą część dochodu. Mimo to w przypadku studiów zaocznych warto pracować na pełen etat – to okazja na zdobycie doświadczenia i poszerzenie kwalifikacji zawodowych.

Najpopularniejsze zawody dla studentów – gdzie szukać pracy?

W jakich zawodach najczęściej pracują studenci? Które z nich opłacają się pod względem finansowym? Oto zestawienie najpopularniejszych zawodów dla studentów – w każdym z nich można pracować w zmiennych godzinach, co pozwala dopasować pracę do harmonogramu zajęć.

Gastronomia

Studenci bardzo chętnie zatrudniają się w sektorze gastronomicznym. Praca jako kelner, barman, kucharz czy barista jest co prawda dość wymagająca, ale zapewnia też zmienne godziny. Większość firm chętnie dopasuje się do harmonogramu na studiach, o ile zdecydujemy się na pracę na co najmniej pół etatu. Minusem pracy w gastronomii są stosunkowo niskie zarobki oraz problematyczne warunki zatrudnienia.

Korepetycje

Rynek korepetycji w Polsce kwitnie, a tysiące rodziców poszukują osób, które pomogą ich dzieciom w nauce. Najczęściej w tym charakterze pracują zawodowi nauczyciele, ale studenci też udzielają korepetycji. Popyt jest nawet w przypadku nietypowych przedmiotów, choć największą popularnością wciąż cieszą się matematyka, chemia, fizyka oraz języki obce. Zarobki zależą od doświadczenia, przedmiotu oraz referencji – za godzinę pracy zarobimy od 40 do nawet 200 zł netto.

Opieka nad dziećmi

Wiele studentek pracuje jako opiekunki dla dzieci. Harmonogram zajęć można dopasować do wymagań rodziców, a stawki za pracę w tym zawodzie przez ostatnie lata poszybowały w górę. Opieka nad dzieckiem wymaga co prawda cierpliwości, ale to świetny pomysł na pracę w trakcie studiów.

Aplikacje do przewozu (Uber, Bolt)

Aplikacje do przewozu cieszą się ogromną popularnością – usługi takie jak Uber czy Bolt są dużo tańsze od tradycyjnych taksówek. W tym zawodzie samemu wyznaczamy godziny pracy, choć do podjęcia zatrudnienia niezbędne są prawo jazdy oraz własny samochód lub skorzystanie z oferty partnera flotowego. Zarobki są niezłe, ale ich wysokość zależy od korków oraz liczby zamówień w systemie.

Dostawca jedzenia

Na podobnej zasadzie działają aplikacje do zamawiania jedzenia, choć w ich przypadku wystarczy skuter lub zwykły rower. Pracujemy jedynie w wyznaczonych godzinach, a zakres obowiązków jest banalnie prosty – wystarczy jak najszybciej przewieźć zamówienie od restauracji do klienta.

Hostessa

Studentki bardzo często zatrudniają się jako hostessy. To prosta praca, która polega na reklamowaniu produktu, kontakcie z gośćmi podczas konferencji lub po prostu reprezentowaniu firmy. Uroda może mieć znaczenie, ale czasami znacznie ważniejsza jest komunikatywność.

Freelancing

Doskonałym sposobem na zarabianie w trakcie studiów jest freelancing, czyli wykonywanie zleceń dla pojedynczych zleceniodawców. Obecnie większość wolnych strzelców pracuje przez Internet jako graficy, copywriterzy, projektanci stron internetowych czy tłumacze. Zmienne godziny pracy pozwalają na dostosowanie się do harmonogramu zajęć, choć dużym problemem jest znalezienie dobrze płatnych zleceń – szczególnie w przypadku początkujących, którzy nie mają jeszcze rozbudowanego portfolio.

Opłacalne zawody dla studentów: podsumowanie

Studenci poszukujący pracy najczęściej wybierają zawody o zmiennych godzinach pracy oraz harmonogramie, który można dopasować do zajęć na uczelni. Praca jako hostessa, korepetytor, opiekunka czy dostawca jedzenia zapewnia niezłe zarobki, choć na tym etapie kariery zawodowej nie należy mieć zbyt dużych oczekiwań.

Praca jako kierowca TAXI – co musisz wiedzieć?

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*