Opiekujesz się osobą o ograniczonej sprawności ruchowej? Pomyśl o ruchu, łóżku i odleżynach!

woman-441413_1280

Istnieją specjalne produkty, techniki pozycjonowania i akcesoria, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom skóry takim, jak odleżyny - ale najważniejszym czynnikiem jest ścisłe monitorowanie stanu skóry ukochanej osoby, aby wiedzieć, kiedy te narzędzia i rozwiązania takie jak specjalistyczne łóżka rehabilitacyjne Warszawa są potrzebne.

Poznaj środki zapobiegające odleżynom

Zmieniaj pozycję co najmniej co dwie godziny. Przestrzeganie ścisłego harmonogramu zmiany pozycji ma kluczowe znaczenie podczas opieki nad seniorami o ograniczonej sprawności ruchowej. W zależności od możliwości pacjenta może to obejmować przechodzenie ze stania do siedzenia i/lub przemieszczanie się z jednej strony ciała na plecy, a następnie na drugą stronę podczas leżenia.

Chroń zagrożone obszary dzięki dodatkowej amortyzacji. Na przykład, bardzo przydatne może być umieszczenie poduszek między nogami w łóżku, użycie specjalnych nakładek na materac lub wyłożenie krzesła/wózka inwalidzkiego poduszkami, które, jak udowodniono, zmniejszają nacisk z czasem. Mogą być wykonane z pianki lub żelu lub zawierać wodę lub powietrze. Zwykłe poduszki i pianki pomagają, ale tylko na krótko. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zbadać produkty zapobiegające odleżynom, ponieważ niektóre z nich mogą w rzeczywistości wyrządzić więcej szkód.

Regularnie (przynajmniej raz dziennie) przeprowadzaj kontrole skóry w obszarach ryzyka. Utrzymuj skórę nawilżoną i wolną od nadmiernej wilgoci. Delikatne nakładanie odpowiednich balsamów i kremów może sprawić, że skóra stanie się bardziej sprężysta. Kremy barierowe należy stosować regularnie po każdej krótkiej zmianie u dorosłych, aby promować integralność skóry. Nawet jeśli wilgoć jest szkodliwa, pamiętaj, że zbyt suche, popękane obszary skóry również mogą powodować problemy. Używaj łagodnych mydeł i ciepłej wody podczas kąpieli lub czyszczenia zabrudzonych miejsc, aby zapobiec stanom zapalnym i infekcji. Aby uniknąć rozdarcia skóry i innych urazów, unikaj szorowania i pocierania, gdy pomagasz seniorowi kąpać się, osuszać i nawilżać.

Dostarczaj pożywne posiłki zawierające:

  • białko,

  • witaminy,

  • minerały.

Nie ma jednej najlepszej diety zapobiegającej odleżynom, ale nieodpowiednie odżywianie może spowolnić lub zatrzymać procesy gojenia i regeneracji. Spożycie kalorii jest również ważne dla zapobiegania znacznej utracie wagi. Osoby szczupłe mają zwykle mniej tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i innych tkanek, które pomagają amortyzować często dotknięte obszary kostne. Z drugiej strony nadwaga może dodatkowo obciążać punkty nacisku organizmu. Utrzymanie zdrowej wagi jest ważnym elementem zapobiegania uszkodzeniom skóry.

Jak leczyć odleżyny?

Jeśli u bliskiej osoby rozwinie się jedna z tych ran, ważne jest, aby zrozumieć powagę urazu, aby opracować odpowiedni sposób leczenia. Odleżyna ma miejsce już wtedy, gdy nienaruszona skóra objawia się zmianami koloru, temperatury, konsystencji lub czucia. Natychmiastowe odciążenie i delikatne oczyszczenie i odżywienie skóry łagodnym mydłem i balsamem nawilżającym może pomóc. Na uszkodzoną skórę można nałożyć krem ​​ochronny, który pomoże chronić przed nadmiernym nawilżeniem, bakteriami i infekcjami grzybiczymi.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*