Jak odżywić komórki nóg? Masaż limfatyczny to odpowiedź!

massage-2275543_1280

Układ limfatyczny jest wtórnym układem krążenia w organizmie, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie i odżywienie komórek. Brzmi dość prosto, ale bez tego nie przetrwalibyśmy długo.

Układ limfatyczny jest swego rodzaju łącznikiem od krążenia krwi do poszczególnych komórek. Limfa to przezroczysty płyn zawierający składniki odżywcze i tlen podobny do krwi, ale bez czerwonych i białych ciałek. Pochodzi z ogólnego krążenia i osadza się wokół komórek, aby je odżywić. Komórki są w stanie odrzucić odpady i toksyczne materiały do ​​tego płynu. Naczynia limfatyczne wychwytują te odpady i nadmiar płynu z otaczających komórek i przenoszą je przez węzły chłonne z powrotem do krążenia ogólnego. Jest to transfer w jedną stronę, więc limfa powinna zawsze płynąć tylko w jednym kierunku – z dala od komórek i w kierunku serca.

Chociaż naczynia limfatyczne znajdują się w całym ciele, około 70 procent z nich znajduje się tuż pod skórą. Te delikatne naczynia zbierają płyny między przestrzeniami komórkowymi, gdy wywierany jest na nie delikatny nacisk w wyniku zwiększonego gromadzenia się płynu, skurczów mięśni lub nacisku rąk terapeuty. Stosując bardzo lekkie naciski w rytmicznych, okrężnych ruchach, masażysta może stymulować układ limfatyczny do wydajniejszej pracy i pomóc mu przenieść płyny limfatyczne z powrotem do serca. Ponadto, uwalniając drogi naczyń, masaż limfatyczny nóg Gdańsk może pomóc przekwalifikować układ limfatyczny, aby działał lepiej, zapewniając bardziej długoterminowe korzyści zdrowotne.

Gdy układ limfatyczny działa dobrze, czujemy się zdrowi i mamy silną obronę przed chorobami.

Kiedy jest powolny lub zablokowany – powiedzmy po operacji lub urazie – możemy mieć obrzęk, czuć się zmęczony i być bardziej podatny na przeziębienia i infekcje.

Kiedy układ limfatyczny nie działa wydajnie, pojawiają się charakterystyczne oznaki obrzęku lub napiętej, spuchniętej tkanki. Częstym przypadkiem jest to, że po podróży lotniczej na duże odległości: kostki i nogi stają się napięte i opuchnięte. Wynika to z braku ruchu, nacisku na naczynia limfatyczne podczas siedzenia i zwisającej pozycji nóg. Przyczyną obrzęku mogą być również schorzenia. Złe wybory stylu życia to najczęstsze przyczyny niewydolnego układu limfatycznego, choć z pewnością nie są one jedynymi.

• Brak ruchu – płyn limfatyczny potrzebuje siły mięśni, aby przepchnąć go wokół ciała

Zła dieta – może zwiększać przekrwienie i wytwarzać więcej odpadów do zebrania i usunięcia przez limfę

Zanieczyszczenia – środowiskowe i dietetyczne

Chirurgia i uraz

Ciąża


Masaż limfatyczny

Masażyści zaznajomieni z terapią drenażu limfatycznego, zaawansowaną formą masażu limfatycznego, potrafią określić rytm, kierunek i jakość przepływu limfatycznego oraz przemapować ścieżki drenażu.

Masaż limfatyczny może przynieść korzyści niemal każdemu. Jeśli czujesz się zmęczony i masz mało energii, lub jeśli byłeś chory i czujesz, że twoje ciało walczy o powrót na właściwe tory, masaż limfatyczny prawdopodobnie będzie ci dobrze służył. Ponadto sportowcy, pacjenci chirurgiczni, osoby cierpiące na fibromyaligę i cierpiące na chroniczne zmęczenie mogą chcieć rozważyć masaż limfatyczny.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*